Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Peter Jablonski & CRR İstanbul Senfoni Orkestrası

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2011 - 10:58Son Güncelleme : 28 Şubat 2011 - 10:58

  CRR
  28.02.2011
  20:00

  NE KADAR: 1. Kategori: 56,00 TL, 2. Kategori: 45,00 TL, 3. Kategori: 34,00 TL, 4. Kategori: 23,00 TL

  28.2.2011 saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nda solist olarak yer alacak Fransız piyanist Pierre Laurent Aimard’ın rahatsızlanarak hastaneye yatması sebebiyle önümüzdeki bir ay boyunca dünya turnesi kapsamında yapacağı tüm konserleri iptal edilmiştir.

  Bu sebeple 28 Şubatta’ki konserde Pierre Lorient Aimard yerine solist olarak ünlü piyanist Peter Jablonski yer alacaktır.

  PETER JABLONSKI

  “Jablonski,  vahşi ton ve oktavların tasmasını çözerek yerlerine his, arzu ve tutku dolu gizemli bir ahenk getirdi’’

  The New York Times, Ağustos 2010

  Pek çok sanatçı üst düzey teknik gerektiren eserlerde,  eseri iyi icra edebilmek için yorumu göz ardı edebilir. Fakat öyle ustalarda vardır ki bu tekniği ortaya çok iyi koyar ve bunun üzerine yorumunu katar. İşte,  Peter Jablonski böyle bir virtüözdür.

  Çok küçük yaşlarda çaldığı Beethoven 1. piyano konçertosu ile ülkesi İsveç'in Harika Çocuğu ünvanını kazanan Jablonski, henüz yaşı on sekize varmadan yurtdışı konserlerine başladı. İsveç ve Danimarka Radyo Orkestraları eşliğinde verdiği konserlerin ünü yayılınca Vladimir Ashkenazy tarafından Gershwin Piano Konçertosu’nu Decca için kaydetmek üzere davet edildi. Bu kayıttan sonra Jablonski,  uluslararası platforma taşındı. Decca tarafından yayınlanan, Bir Paganini Teması Üzerine Rachmaninov Rhapsodisi ve Shostakovich 1. Piyano Konçertosu Edison Ödülü'nü aldı. Deutsche Grammophon için Anne Sofie von Otter ve Bengt Forsberg ile Chaminade çalışmalarını kaydetmek üzere stüdyoya girdiği albüm 2002 yılında Gramophone Ödülü'nü aldı. 2005 yılında İsveç Kralı, Jablonski'ye ‘Litteris et Artibus’ Madalyası verdi. 1998 yılında Varşova Sonbahar Festivali'nde Orpheus Ödülü'nü aldı. Jablonski, dinamik cazibesi ile izleyiciyi büyüleyerek beş kıtada konserler veriyor. Sanatçının bugüne kadar yayınlanmış 22 albümü bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı