Pet Holding'e Orta Asya'da Teksaslı petrolcü ortak

Hürriyet Haber
11 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2000 - 00:01

Pet Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal, Orta Asya'ya iyice yerleşti. Önce Kazakistan'da arkasından Azerbaycan'da petrol arama ve işletme işine giren Köksal, şimdi de merkezi ABD Teksas'ta bulunan Moncrief Oil ile ortak oldu.

Kamu kurumundan ayrılarak kendi şirketini kuran petrol ve maden mühendisi Güntekin Köksal, Orta Asya'ya iyice yerleşti. Önce Kazakistan'da arkasından Azerbaycan'da petrol arama ve işletme işine giren Köksal, şimdi de merkezi ABD Teksas'ta bulunan Moncrief Oil ile ortak oldu.

Pet Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gündekin Köksal, Azerbaycan'da Azerpetoil'in feshedilerek yeni bir oluşuma gidildiğini söyledi. Köksal, Teksaslı yeni ortağı sayesinde Azerbaycan'da yılda 150 bin ton olan petrol üretimlerini 1 milyon tona kadar çıkartmayı planlıyor. Köksal, Teksallı petrolcü ortağı ile birliket Orta Asya'da büyümeyi ve güçlenmeyi hedefliyor.

Özellikle Sibirya ve Almanya'da müteahhitlik hizmetleriyle büyüyen Pet Holding, yaşadığı tatsız olaylar nedeniyle 5 yıldır uzak kaldığı inşaat sektörüne de önümüzdeki yıllarda yeniden dönmeyi istiyor. Ama Güntekin Köksal, bu kez ağırlıklı olarak yurtiçinde ve kendi arazileri üzerinde konut ve villa inşa etmeyi düşünüyor.

Yaklaşık 5 yıldır inşaat sektöründen uzaktasınız. Bu dönemde hangi alanda yoğunlaştınız?

- Petrole ve madene büyük ağırlık verdik. Türkiye'de çok az miktarda üretilen ‘Potasyum Feldspat’ madenine girmeye karar verdik. İki yıldır ciddi araştırmalar yaptık. Çok güzel rezervler bulduk. Kırşehir civarında 2.5 milyon dolarlık bir yatırımla ‘Potasyum Feldspat’ madeni işine gireceğiz. Önümüzdeki yıl tesislerimiz bitmiş olacak ve bu madeni çıkarıp işlemeye baslayacağız.

Neden bu maden yatırımına karar verdiniz?

- Potasyum Feldspat, seramik ve porselenin sır bölümünde kullanılan, oldukça kıymetli bir maden. Çoğunlukla Hindistan'dan ithal ediliyor. Türkiye'nin şu andaki ithalatı ise 60-80 bin ton arasında. Türkiye'de bunu şu anda birkaç kişi yapıyor sadece. Biz, hem bu ithalatın tamamını iç piyasadan karşılamaya çalışacağız, hem de ihracat yapacağız.

Yurt dışındaki petrol yatırımlarınız nasıl gidiyor?

- Türkiye'de bir miktar petrol aradık, ama faaliyetlerimiz daha çok terörün hızlı olduğu yıllara rastladı. Bırakmak zorunda kaldık. Sonra Kazakistan'a gittik. Orada çok güzel bir petrol sahasının işletme hakkını almıştık. Sonra şartlar gereği bir miktarını satmak zorunda kaldık. Yine de bir bölümünü muhafaza ediyoruz. Esas faaliyetlerimiz Azerbaycan'da. Burada neredeyse Türkiye'deki rezervlerle kıyaslayabileceğimiz kadar bir petrol sahasına sahibiz. Bugüne kadar bunu Azerpetoil şirketinde yüzde 50-50 ortak götürüyorduk. Azerbaycan'da tamamen özelleştirmeye yönelik bir petrol stratejisi izleniyor. Bu stratejiyle bağlantılı olarak bir Azerbaycan'daki şirketimizde yeni bir oluşuma gidildi.

Bu yeni oluşum nasıl gerçekleşti?

- Geçtiğimiz Eylül ayına kadar, Azerbaycan'daki petrol faaliyetlerimizi Pet Holding bünyesindeki Petoil şirketimiz ve Azerbaycan Ulusal Petrol Şirketi Azneft ortak kurduğumuz Azerpetoil ile yürütüyorduk. Azerbaycan'daki özelleştirme stratejisi bünyesinde Azerpetoil feshedildi. Yeni bir şirket kuruldu. Şirketin yüzde 15'i Azerbaycan devlet şirketi SOA'nın (Socar Oil Affiliate), yüzde 13'ü oradaki mahalli bir petrol şiketinin, kalan yüzde 36'şar hisse de Dallaslı petrol şirketi Moncrief Oil ve bizim.

Bu ortaklıktan beklentileriniz neler?

- Yeni ortaklık anlaşması dahilinde hali hazırda yapılan üretimin 6 ay içinde yüzde 50 artırılması planlanıyor. Azerbaycan'daki petrol işimizi büyütüyoruz. Bu ülkede halen 150 bin ton olan petrol üretimizi, yılda 1 milyon tona kadar çıkartmayı planlıyoruz. Yeni şirketimizle, hiç petrol aranmamış bölgelerde petrol arayacağız. Moncrief Oil, Teksas'ta kurulu, 75 yıllık bir aile şirketi.

Azerbaycan'daki petrol rezervenizin büyüklüğü nedir?

- Bu ülkede 12 milyon ton, yani 90 milyon varil petrolümüz var. 2.5 milyar dolar değerinde. Bunun yüzde 36'lık bölümü bize düşüyor.

İnşaat sektörüne geri döneceğiz

Bir dönem yurtdışında büyük projelere imza atmıştınız. İnşaat sektöründen neden uzaklaştınız?

- Son beş yıldır inşaat faaliyetlerimize ara verdik. Sibirya ve Almanya gibi dışardaki müteahhitlik hizmetlerimizi bıraktık. Sibirya'da iş yaptığımız şirket battı. Bize büyük borçlar bıraktı, muhatap bile bulamadık. Büyük zarara uğradık. Almanya'da da artık bir Türk şirketi için inşaat yapmak çok zorlaştı. Eskiden zarar etsem de hiçbir şirketimin faaliyeti durmasın isterdim, ama artık zararı görünce dönmesini biliyoruz.

İnşaat sektörüne dönmeyi istiyor musunuz?

- Herhalde yeniden gireceğiz. Beş yıldır inşaata ara vermiştik. Hem sosyal konut için, hem de villa için uygun imarlı arazilerimiz var. Bunları değerlendireceğiz.

Girmeyi düşündüğünüz yeni bir sektör var mı?

- Önümüzdeki yıl elektronik ticarete girmek için hazırlanıyoruz.

Ankaralı beş şirket petrolde birleşiyor

Orta Asya için başka yeni projeleriniz var mı?

- Üç yıldır başka bir projenin peşindeyim. Ben Türkiye'nin hiçbir zaman ciddi bir Orta Asya Cumhuriyetleri'ne dönük politika izlediğine, plan ve program yaptığına inanmıyorum. Türkiye çok büyük imkanları heba etti. Orta Asya'da çok iş kaçırmamıza rağmen, hala orada büyük kapasiteler var. Elde edebileceğimiz petrol arama ve işletme sahalarını Türkiye'ye kazandırmak üzere Ankaralı beş şirket birleştik. Yeni bir şirket kuruyoruz. Amacımız kaçan fırsatları Türkiye'ye getirebilmek.

GÜNTEKİN KÖKSAL

Pet Holding'in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal, Avusturya Leoben Üniversitesi'nden 1957'de Maden Mühendisi, daha sonra Petrol Mühendisliği fakültesinden yüksek mühendis olarak mezun oldu. 1959'da Türkiye Petrolleri A.O. çalışmaya başladı. Sırasıyla, sondaj mühendisi, başmühendis, Sondaj Şubesi Müdürü, Üretim Müdürü, Sondaj ve İstihsal Ggrup Mühendislik Şube Müdürü, Grup Başkan Vekili, Makina ve İkmal Grup Başkanı olarak 1974 yılına kadar TPAO'da çalıştı. 1970'de Petrol Mühendisleri Odası'nın kurulmasında öncülük etti ve üç yıl Başkan Vekiliği'ni yürüttü. 1970-1976 yılları arasında ODTÜ'de Petrol Mühendisliği bölümünde ders verdi. 1974'de Pet Ticaret Bürosu'nu kurdu. Köksal, ayrıca Rusya-Türkiye Ticaret ve Ekonomi Birliği (ROSTÜRK) Yönetim Kurulu Başkanı, Türk Alman Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) Şeref Üyesi, Türk Alman İşveren Birlikleri Konfederasyonu Denetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Alman Türk Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı