Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Peştemal takıp, kemençe çaldı

  Hürriyet Haber
  01 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 1999 - 00:01

  Muazzez Ersoy, Eyüboğlu Vakfı’nın dostluk gecesi için Trabzon'un güzel ilçesi Maçka Büyük Sümela Oteli'nde konser verdi. Gecede nostalji kasetlerinden okuduğu şarkılarıyla Trabzonluları kendisine hayran bırakan ünlü sanatçı, konser öncesi Sümela Manastırı ve Vazelon Manastırı'nı gezdi.

  Vazelon Manastırı'nın etrafındaki bir restoranda yöresel yemeklerden lahana çorbası, mıhlama ve alabalık yiyen sanatçı, peştemal giyerek, kemençe çaldı ve horon tepti. Trabzon'a daha öncede geldiğini söyleyen sanatçı, ‘‘Trabzon'un doğal güzelliğini çok seviyorum. İnsanlarının sıcaklığına hayran kaldım. Elinde olsa böyle yeşillikler içinde yayla evinde yaşamak isterdim’’ dedi.

  Sümela Oteli'nde üç saat sahnede kalan sanatçıya Eyüboğlu Vakfı Başkanı Rüstem Eyüboğlu bir plaket ve özel yapılmış bir kemençe hediye etti. 1996 yılında kurulan vakıf, her yıl yaptığı bu dostluk gecelerinde Eyüboğlu ailesini kaynaştırmaya çalışıyor. 150 bin kişinin üzerinde olduğu söylenen Eyüboğlu ailesinin ünlüleri arasında Bedri Rahmi Eyüboğlu da var. Eyüboğlu Vakfı da bu gecelerle ve eğitim kurumlarıyla aileye yeni sanat ve edebiyat adamları yetiştirmeyi amaç ediniyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı