Dünya Haberleri

  Peşmergeler, sınırda güvenlik önlemi alıyor

  Ramazan YAVUZ/ZAHO, (DHA)
  14.10.2007 - 16:02 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'nin olası sınır ötesi bir operasyonu konuşulurken, Kuzey Irak'ta peşmergeler güvenlik önlemleri almaya başladı. Kuzey Irak'ın Türkiye'ye sınır ilçesi Zaho'da kontroller sıklaştırılırken, sınır kesimlerinde peşmergeler devriye geziyor.

  Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için olası sınır ötesi operasyonu Kuzey Irak'taki Kürt grupların kaygısını arttırdı. Türkiye'de son dönemde artan PKK eylemleri nedeniyle düzenlenecek sınır ötesi operasyonla igili Türkiye tarafındaki gelişmeleri Kuzey Iraklı Kürtler yakından izliyor.

  Bugüne kadar, ABD karşı çıktığı için sınır ötesi operasyona ihtimal verilmeyen Kuzey Irak'ta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye karşı yaptığı açıklamalardan sonra Türkiye'nin sınırlı da olsa artık sınır ötesi operasyon yapabileceği konuşuluyor.

  Sınırın Türkiye tarafında operasyonla ilgili hazırlıklar sürerken, Kuzey Irak'ın Türkiye'ye sınır ilçesi olan Zaho'da
  özellikle İbrahim Halil Sınır Kapısı'na giden ve Türkiye'den gelen araçlar tek tek detaylı aramadan geçiriliyor. Türkiye- Kuzey Irak sınırını belirleyen Hezil Çayı ile, Seraniş, Keşane, Haftanin, Sinaht, Kaniması, Begova, Serzere, Bervari bölgelerine sevk edilen peşmergeler de sınır hattında sürekli devriye görevi yapıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı