Gündem Haberleri

  Peşmergeler salonu terk etti

  DIŞ HABERLER
  30.06.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Sosyalist Enternasyonal toplantısındaki konuşmasında, K. Irak’ın Türkiye’ye yönelik terörist eylemlerin üssü haline geldiğini belirtip, "Hiçbir hükümet toprakları üzerinde teröre müsamaha göstermez. Bunun tek istisnası Kuzey Irak’tır" demesi Iraklı Kürt liderlerin toplantıyı terk etmesine neden oldu.

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve K. Irak Yerel Yönetim Lideri Mesut Barzani’nin hem salonu terk etmeleri hem de korumalarıyla birlikte çıkarken gürültüye neden olmaları katılımcıların sert protestosuna yol açtı. Daha sonra Barzani Arap gazetecilere verdiği demeçte, Baykal’ın konuşmasından rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Suçlamaları kabul edilemez" dedi. Baykal’ın konuşması sırasında salonu neden terk ettikleri sorusuna Barzani, daha önce planlanan bir görüşmesi olduğu için salondan ayrıldığı cevabını verdi.

  TERÖRİSTLERİ EĞİTİYORLAR

  Cenevre’deki Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısının dünkü oturumunda konuşan Baykal, Irak’ın kuzeyinde 3 bin 500 kadar PKK’lı teröristin bulunduğuna işaret ederek, "Bu teröristler burada eğitilmekte ve Türkiye’ye saldırılara hazırlanmaktadır. Irak’taki hiçbir güvenlik gücü, bu terörist saldırıları durdurmak, etkisiz hale getirmek veya bertaraf etmek sorumluluğunu almamaktadır" diye konuştu. Baykal, Irak’taki terörist örgütlerle mücadele etmek ve komşu ülkelere saldırıları önlemekle yükümlü olduğuna işaret etti ve bu konuda BM Güvenlik Konseyinde alınan 1373 ile 1514 sayılı kararların içeriğini anımsattı. "Irak hükümeti de, BM kararları uyarınca, Irak’taki herhangi bir terörist grubun sınırı geçerek komşu ülkelere saldırılarını önleyecek şekilde sınırlarının güvenliğini sağlamakla yükümlüdür" diyen Baykal, "Irak Anayasası’nın da Irak’taki terör örgütleriyle mücadele yükümlülüğüne değindiğine" dikkati çekti.

  KUZEY IRAK TERÖR ÜSSÜ

  Konuşmasında Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve kuzeydeki yerel yönetimin lideri Mesut Barzani’yi isim vermeden eleştiren Baykal, "Bizim izlenimimiz Irak hükümetinin PKK gibi terörist örgütleri meşrulaştırma niyetine sahip olduğu ve bu örgütleri Irak’ın komşularını tehdit eden terör örgütü olarak görmediği yolundadır" dedi. Koalisyon güçleri tarafından doğrudan kabul ettirilen hükümet modelinin de Irak halkı için gerekli güvenlik koşullarını yaratamadığını vurgulayan Baykal, "Ancak bu üzüntü verici durum, Irak’ın komşu bir ülkeye terör ihraç eden bir ülke haline gelmesini haklı gösteremez" dedi. Irak’taki güvenlik boşluğunu da örneklerle anlatan Baykal, "Irak’ta nispeten istikrarlı bir bölge sayılan kuzeyin, Türkiye’ye teröristler, silahlar ve patlayıcı maddeler gönderen ve çok sayıda sivilin ve güvenlik görevlisinin ölmesine neden olan PKK terör örgütünün bir merkezi ve üssü haline geldiğini" kaydetti.

  DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

  Baykal, "Irak’ta konuşlanmış teröristlerin Ankara’daki intihar saldırısında 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve çok sayıda vatandaşımız yaralanmıştır" diyen Baykal, sözlerini, "Kuzey Irak’ta ortaya çıkan durumun muhtemelen dünyada bir başka örneği yoktur" diye sürdürdü. "Gerçekte terör grupların bulunduğu ülkelerde bu teröristlerle mücadele eden bir güvenlik gücünün de var olduğunu" belirten Baykal, "Hiçbir hükümet toprakları üzerinde teröre müsamaha göstermez. Bunun tek istisnası Kuzey Irak’tır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı