Dünya Haberleri

DÜNYA

  Peşmerge uçak üretecek

  Hürriyet Haber
  11 Ağustos 2007 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ağustos 2007 - 10:27

  Kuzey Iraklı Kürtler kalkınma seferberliği başlattı. Kürt bölgesel yönetimi Erbil’de küçük sivil uçak üretimi için bir işadamına ruhsat verdi. 13 şirketten oluşan Güney Kore konsorsiyumuyla da baraj, otoyol ve konut inşaatı için 25 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

  KUZEY Irak’ta petrol yasasının onaylanıp, Kürdistan Milli Petrol Şirketi’nin kurulması kararının alınmasının ardından, Iraklı Kürtler uçak üretilmesi ve altyapının geliştirilmesi için kolları sıvadı.

  Kendi uçağını üretmeye hazırlanan Kürt bölgesel yönetimi, Erbil’de uçak tesisi kurma ruhsatını bir Kürt işadamına verdi. Tesiste, yılda 24 adet sivil uçak üretimi hedefleniyor.

  Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin resmi internet sitesine göre, Kürt Bölgesel Yönetimi, Erbil’de uçak fabrikası kurma ruhsatını bir Kürt işadamına verdi.

  2 bin metre kare alan üzerinde yapılması planlanan tesiste, yılda 24 adet tarım, seyahat gibi küçük uçakların üretileceği belirtildi.

  Söz konusu işadamının, gerekli uzman eleman ve uçak teknisyenlerine ilişkin hazırlıklar yaptığı, önümüzdeki günlerde yurtdışına giderek, tesis için teknik malzemeler getireceği de haber verildi.

  25 MİLYAR DOLAR

  Kuzey Irak bölgesel yönetimi, 25 milyar dolar tutarındaki müteahhitlik işini, Erbil’de 1200 askeri bulunan Güney Kore’ye verdi. 13 şirketten oluşan Güney Koreli bir konsorsiyum bu para karşılığında, Kuzey Irak’ta barajlar, otoyollar ve konutlar inşa edecek. Şirket yetkilisi, imzalanan anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra ilk 6 ayda otoyol ve binaların, 18 ay içinde de barajların inşasının başlayacağını açıkladı. İnşa edilecek 182 Km. uzunluğundaki otoyol, Erbil’i kuzey sınırındaki Zaho kentine bağlayacak.

  GÜNLÜK HEDEF

  Kürtler, beş yıl içinde günde 1 milyon varil ham petrol üretmeyi hedefliyor. Ancak bu amaca ulaşmak için yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyuyorlar. Kürtler, Bağdat’taki siyasi kriz yüzünden tek yanlı bir kararla petrol yasasını onayladı. Ancak özellikle Sünni Araplar, petrolün kontrolünde yerelleşmeye gidilmesine karşı. Hükümet bunalımı sona erip parlamento milli petrol yasasını onaylamak üzere yeniden toplandığında, Kuzey Irak’taki yerel yönetimle, Bağdat arasında kriz patlak vermesinin kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

  Yenileri geliyor

  G.Kore şirketlerinin yeni konutlar yapacağı Erbil’de konforlu siteler, alışveriş merkezleri yükseliyor. Kürt bölgesel yönetimi bayrağının dalgalandığı Naz City sitesi ve Neşteman alışveriş merkezi de yeni yapılar arasında yer alıyor. Erbil’deki oto galerisinde son model Mercedes’ler satılıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı