Dünya Haberleri

DÜNYA

  Peşmerge: Sincar kuşatmasını kırdık

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2014 - 22:15Son Güncelleme : 20 Aralık 2014 - 07:43

  Iraklı Kürtlerin silahlı gücü Peşmerge, IŞİD’e yönelik şu ana kadarki en büyük operasyonunda 10 bin Ezidi’nin sığındığı Sincar (Şengal) Dağı’ndaki kuşatmayı kırdığını bildirdi.

  IKBY Başkanı Mesut Barzani, zaferi Oruç Bayramı’nı kutlayan Ezidilere armağan etti. Pentagon kaynakları, IŞİD’in Irak sorumlusunun hava saldırılarında öldüğünü duyurdu.

  IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) silahlı gücü Peşmerge, Irak’ta Musul’un 100 kilometre batısına düşen Ezidilerin yaşadığı Sincar (Şengal) Dağı’na ulaşarak terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kuşatmasını kırdıklarını bildirdi. İki gün önce başlayan operasyon Peşmerge’nin ağustos ayında Sincar’ı kuşatan IŞİD’e yönelik şu ana kadarki en büyük harekâtı olarak nitelendi. Erbil’den yayın yapan Rudaw’ın haberine göre IKBY Başkanı Mesud Barzani, Ezidilerin Oruç Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Bu özel günde size armağan edebileceğim en güzel armağan, kahraman Peşmergelerin kaydettiği büyük zaferdir” ifadelerini kullandı.

  Koalisyon saldırıyor

  Operasyona katılan Peşmerge konvoyu Musul vilayetinin Zummar nahiyesinden ağır silahlar eşliğinde önceki gün yola çıkmıştı. Bölgede 8 bin civarında Peşmerge gücünün bulunduğu sanılıyor. Sincar Dağı’nda IŞİD’den kaçan 10 bin Ezidi yaşıyor. Peşmergeleri, dağın kutsal kabul edilen Şerefettin bölgesinde Ezidi milisler karşıladı. Şengal Dağı Peşmerge Güçleri Komutanı Kasım Şeşo, kapsamlı bir operasyon için bölgedeki yolları ve stratejik noktaları kontrol altına almaya çalıştıklarını belirtti. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ise bölgedeki IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeleri bombalıyor. IKBY İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Mesrur Barzani de önceki gün yaptığı açıklamada, “Dünden bu yana da 700 kilometrekareyi özgürleştirmeyi başardık. IŞİD, 2 bin 100 kilometrekarelik bir bölgede de kuşatılmış durumda. Düşman Allah’ın izniyle buraları da boşaltmaya başladı” demişti. Dağda bulunan Ezidi milis Halaf Şamo IŞİD militanlarının geri çekilmeden önce binaları yıktığını söyledi.

  10 bin Ezidi var

  Musul’da Ezidi nüfusuyla bilinen Sincar ilçesi, Peşmerge güçlerinin bu yılın 3 Ağustos’unda çekilmesiyle IŞİD’in eline geçmişti. 30 bin Ezidi, Şengal Dağı’na sığınmıştı. Bu insanların 20 bini güvenli kara koridorunun açılmasıyla Demokratik Birlik Partisi’nin silahlı kolu Halk Savunma Birlikleri kontrolündeki Suriye sınırı güzergâhından Irak’ın Duhok iline nakledilmişti. IŞİD’in, kendilerine özgü dini inanışları olan Ezidilere saldırması, Irak’a yönelik askeri yardımları hızlandırmıştı. Şengal Dağı’nda hâlâ 10 bin Ezidi olduğu ifade ediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı