« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pes doğrusu

Voleybolda zirveyi yakından ilgilendiren Erdemirspor-Ziraat Bankası maçının baş hakemliğini yapan Sokullu, pazar günkü İstanbul BŞB-SSK karşılaşmasına da yardımcı hakem olarak atandı.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
HANİ derler ya; "hem hakim, hem savcı..." Voleybol Federasyonu MHK Başkanı Ümit Sokullu ile üyesi Kadir İlbeyli'nin yaptıkları da işte böyle bir şey. Sokullu ile İlbeyli, ligin önemli maçlarına kendi kendilerini tayin ediyorlar.

Hakem atamalarını yapan ve onların maçlarını değerlendiren MHK'nin başındaki isimler faal hakemliklerini de sürdürünce, Voleybol Ligi’nde ilginç gelişmeler yaşanıyor. MHK Başkanı Ümit Sokullu, yeni görevine başlar başlamaz Erkekler Ligi’nin önemli maçı olan Erdemirspor-Ziraat Bankası maçında baş hakemlik yaptı. Sokullu, kendisine pazar günkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi-SSK maçında yardımcı hakemlik görevini yazdı.

İlbeyli derbiyi yönetecek

MHK üyesi Kadir İlbeyli de 19 Mart günü oynanacak G.Saray-Beşiktaş maçında baş hakem olarak görev yapacak. Voleybol camiasında, 3 faal hakemli 7 kişilik Merkez Hakem Komitesi'nin bu uygulamasının sorunlar yaratacağı ve genç hakemlerin önlerinin kapanacağı vurgulandı.

MHK'nin başkan ve üyesinin maçları yönetme uygulaması gözlemcileri de zor durumda bırakabileceği gündeme gelirken, "MHK Başkanı’nı olası hatalı maç yönetiminde kim ve nasıl denetleyecek? Daha ilk haftalarda canlı yayınlı, derbi maçlarına kendi adlarını yazdırmaları, hakemler arasında (sen çok maç yönettin, bana az maç verdin) tartışmalarını" da beraberinde getireceği gibi onları denetleyecek mekanizmanın sağlıklı işleyip, işleyemeyeceği soruları kafaları kurcalıyor.

Türk sporunda çok yadırganacak böylesine bir uygulama ilk kez 21 yıl önce Naci Bayamlıoğlu Federasyonu döneminde Rıza Orhan'ın MHK başkanlığı sırasında kısa süreli yaşanmış ve büyük itirazlar olunca yürürlükten kaldırılmıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz