Pervaneli uçakla ‘bölgesel havacılık’ yapacak

Tolga ÖZBEK
16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borajet Havayolları, Türkiye’de ilk defa kullanılan pervaneli ATR72 tipi 66 koltuklu yolcu uçaklarıyla İstanbul’dan Zonguldak ile Zonguldak-Trabzon arasında seferlere başlıyor.

Havayolunun 2. ve 3. uçuş noktalarında bilet fiyatları tek yön 49 ila 109 TL arasında değişecek. İlk olarak 7 Mayıs’ta İstanbul Sabiha Gökçen-Tokat arasında seferlere başladıklarını söyleyen Borajet Genel Müdürü Kadir Peker, iki yıl sonra yeniden uçuş yapılan Tokat uçuşlarının büyük ilgi gördüğünü söyleyerek “Şu an filomuzda üç uçağımız var. Tokat’tan sonra ikinci hattımız Zonguldak. Ayrıca Zonguldak ile Trabzon arasında uçarak çapraz uçuş başlatıyoruz” dedi.

Zonguldak-Trabzon

17 Mayıs’tan itibaren saat 11.00’de İstanbul Sabiha Gökçen’den kalkan uçak, 11.45’te Zonguldak Havaalanı’na inecek. Buradan aynı uçak 12.15’te Trabzon’a hareket edecek ATR72 tipi yolcu uçağı 13.45’te iniş yapacak. Uçak aynı rotayı izleyerek geri dönecek. Seferler haftanın üç günü pazartesi, çarşamba ve cuma günü karşılıklı gerçekleştirilecek. İstanbul-Zonguldak tüm alan vergileri dahil olmak üzere en düşük 49 TL, en yüksek 109 TL olarak belirlendi. Zonguldak-Trabzon ise yine tüm alan vergileri dahil olmak üzere en düşük 99 TL en yüksek 179 TL olarak satışa sunuluyor.

Gazipaşa-Siirt

Amaçlarının kısa piste sahip şu an uçulmayan havalimanlarına sefer yapmak olduğunu söyleyen Peker “Önümüzdeki aydan itibaren Siirt, Alanya Gazipaşa gibi havalimanlarına uçacağız. Bir sonraki adım Adana-Şam gibi bölgesel dış uçuşlara başlamak” diye konuştu. Dördüncü uçaklarını önümüzdeki hafta teslim alacak Borajet, önmüzdeki 3 yıl içinde 10 uçaklık filoya çıkmayı hedefliyor. Yüksek yolcu konforu sunan İtalyan-Fransız ortak imalatı ATR72’ler, pervaneli olması nedeniyle kısa uçuşlarda yüzde 30’a yakın yakıt tasarrufu sağlıyor.

Lufthansa, Münih’ten Bursa seferi koydu

ALMAN havayolu şirketi Lufthansa 1 Ağustos’tan itibaren Almanya’nın Münih kentinden Bursa’ya tarifeli seferlere başlayacak. Lufthansa’nın Bursa’ya düzenleyeceği seferler ile İzmir, İstanbul ve Ankara’dan sonra Türkiye’de ulaştığı nokta sayısının 4’e çıkacağı bildirildi. Münih’ten Bursa’ya olan seferlerin salı, perşembe ve pazar, Bursa’dan Münih’e ise çarşamba, cuma ve pazartesi günleri yapılacağı belirtilen açıklamada, uçuşların Airbus A319 ve Cityline Embraer E95 uçaklarıyla gerçekleştirileceği ifade edildi. Ayrıca, Münih T2 terminaline inecek olan yolcuların buradan Lufthansa’nın 44 ülkedeki 117 uçuş noktasına en uygun bağlantılarla ulaşabilecekleri belirtildi. 1956’dan bu yana Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’deki yabancı havayolları arasında en büyük pazar payına sahip olan Lufthansa Havayolları, Bursa’ya başlatacağı seferler ile Türkiye’ye haftada toplam 73 uçuş gerçekleştirmiş olacak.

E-pasaport çağrı merkezi hizmete girdi

DIŞİŞLERİ Bakanlığı’nda, vatandaşların e-pasaport konusundaki bilgi taleplerini yanıtlamak üzere kurulan e-Pasaport Çağrı Merkezi hizmet vermeye başladı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında biyometrik özeliklere sahip e-Pasaportların 1 Haziran 2010’dan itibaren kullanıma sunulacağı 3 Mayıs 2010’da duyurulduğu hatırlatıldı. 23 Mayıs 2010’dan itibaren de e-Pasaport başvuru randevuları e-Pasaport Çağrı Merkezi’nden veya www.epasaport.gov.tr internet sitesinden alınabilecek. e-Pasaport Çağrı Merkezi’ne ulaşılabilecek telefon numarası +90(216)4443020.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı