Gündem Haberleri

  Peruklu hemşire geldi, Atatürk rozetli hemşire gitti

  Ersin ERCAN- Mutlu YUCA/BOLU, (DHA)
  02.08.2006 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi’nde 8 yıl yakasındaki Atatürk rozeti ile görev yapan başhemşire Aynur Ören, gerekçe gösterilmeden görevinden alınarak, yerine aynı hastanede peruk takarak çalışan hemşire Sema Umur atandı.

  24 yıllık meslek hayatı boyunca soruşturma geçirmeyen Aynur Ören, yönetmeliğe göre başhemşirelik unvanına atanmak için, ‘Mesleklerinde en az 10 yıl çalışmış olmak gerekir’ maddesine rağmen 7 yıllık bir hemşirenin yerine atanması üzerine Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

  Normal hayatında türbanlı olan yeni başhemşire Sema Umur ise, hastanede peruk takarak görevini sürdürüyor.

  BAŞHEMŞİRE GÖREVDEYKEN YERİNE ATAMA YAPILDI

  Sağlık Mahallesi’nde kurulu bulunan 250 yataklı Köroğlu Devlet Hastanesi’nin çeşitli birimlerinde 7 yıldır peruğu ile görev yapan hemşire Sema Umur, geçen yıl 10 Eylül tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından başhemşirelik görevine atandı.

  Meslek hayatı boyunca yakasında Atatürk rozeti taşıyan ve tek bir soruşturma geçirmeyen başhemşire Aynur Ören ise, henüz görevdeyken yerine yapılan atamadan 2 gün sonra gerekçe gösterilmeden Bakanlık tarafından görevinden alındı. Aynı hastanede hemşire olarak çalışmak istemediğini söyleyen Aynur Ören, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Bolu Valiliği’nin oluruyla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde başhemşire olarak görevlendirildi.

  YÖNETMELİĞE RAĞMEN ATAMA

  Aynur Ören, Sağlık Bakanlığı Personelinin Atama, Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliği’nde, başhemşirelik unvanına atanmak için, ‘Mesleklerinde en az 10 yıl çalışmış olmak gerekir’ maddesine rağmen 7 yıllık bir hemşirenin yerine atanması üzerine 1'inci Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

  Yataksız olarak hizmet veren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ndeki görevini yürütürken hukuk mücadelesini de sürdüren Aynur Ören, hastanedeki görevine dönebilmek için mahkemenin sonuçlanmasını bekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı