Dünya Haberleri

  Peru'da havai fişek faciası

  Hürriyet Haber
  30.12.2001 - 09:49 | Son Güncelleme:

  Peru`nun başkenti Lima`da bir havai fişek dükkanında patlama meydana geldi. Çıkan yangında yaklaşık 240 kişi öldü, 180'den fazla kişi yaralandı.

  İtfaiye yetkilileri,  havai fişek dükkanında meydana gelen patlamanın yol açtığı yangında en az üç binanın yıkıldığını söylediler.

  Radyo kanalları, yangının sürdüğünü ve çok sayıda kişinin çatılarda mahsur kaldığını bildirdiler.

  Yetkililer tarihi alışveriş merkezinde çıkan yangında 240 kişinin hayatını kaybettiğini belirttiler.

  Peru Sivil Savunma Kurumu Başkanı Juan Luis Podesta, 240 cesedin çıkarıldığını, yaklaşık 180 kişinin de yaralı olduğunu söyledi. Şimdiye kadar çıkarılan cesetlerin yüzde 30`unun çocuklara ait olduğu belirtildi.

  Eski apartmanların ve küçük dükkanların dar sokaklar etrafına dizildiği alışveriş merkezindeki yangının enkazından sağ çıkan bulma umudunun pek kalmadığı belirtiliyor. Yangın sırasında ısının 600 santigrat dereceye çıktığı bildiriliyor.

  İtfaiye Müdürü Tulio Nicolini, yangının bir havai fişek dükkandak ipatlamadan çıktığını söylemişti. Ancak bazı görgü tanıkları yangının, sokakta standlarda fişek satılan bir bölgede bir havai fişeğin patlaması üzerine çıktığını belirttiler. Görgü tanıkları, bir satıcının müşterisi için bir havai fişek ateşlemesiyle yangının başladığını kaydettiler.

  Bu arada Devlet Başkanı Alejandro Toledo, olay yerini gezdi, havai fişeklerin üretilmesi ve ithalatını yasakladığını söyledi. Toledo, yangın nedeniyle ülkede iki günlük yas ilan etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı