Peru eurosuna dikkat

ADANA (DHA)
17.02.2011 - 11:56 | Son Güncelleme:

ADANA’da seçtiği yaşlı kişileri, dini inanç ve duygularını istismar ederek dolandırdığı iddiasıyla tutuklu yargılanan 51 yaşındaki Hanifi Ç., para cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

Adana'da dolandırıcı böyle yakalandı / Foto Galeri

İstanbul’dan aldığı, 1991’de tedavülden kalkan Peru parası Pen’i, geçen ekim ayında, Adana’da gözüne kestirdiği yaşlılara gösteren Hanifi Ç., "Yurt dışından yeni geldim. Bu yabancı para bin 500 lira değerinde. İhtiyaç sahibi birine bin 200 lira yardım yapacağım. Sen bana 300 lira ver, bu parayı sana vereyim. Bozdurunca paranı alır, geri kalanı fakir birine verirsin" diyerek kandırdı. Son işinde suçüstü yakalanıp tutuklanan Hanifi Ç. hakkında, ’dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçundan dava açıldı. 7 yıla kadar hapsi istenen Hanifi Ç., 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Son savunmasını yapan Hanifi Ç., pişman olduğunu ve bir daha suç işlemeyeceğini iddia ederek, "İş bulamadım. Eşim de hasta olduğu için hastanede yatıyordu. Paraya ihtiyacım olduğu için bu işi yaptım. İstanbul’dan aldığım paranın değerinin bin 500 TL olduğunu anlatıp 300 TL istedim. Müşteki parayı kendi rızasıyla verdi" dedi.

Şikayetinden vazgeçen 95 yaşındaki Fidan K., olay günü torunu ile birlikte yolda yürürken sanığın yanlarına yaklaşarak selam verip çocuklarını ve torunlarını tanıdığını söylediğini anlattı. Fidan K, "Sanık Almanya’dan bir kaç gün önce geldiğini, oradaki akrabalarının fitre ve zekat paralarını kendisine ihtiyacı olan bir bayana vermelerini istediğini söyledi. Ben de benden daha fazla ihtiyacı olan kişilerin olduğunu söyledim. Ama ısrar edince kabul ettim. Bana verdiği yabancı paranın değerinin bin 500 TL olduğunu, bin 200 TL vereceğini üst olarak 300 TL vermem gerektiğini söyledi. Torunum da ’Sen de para var ya’ deyince kabul ettim. Paranın geçmediğini öğrendiğimiz de ise sanığı bulamadık. Benden aldığı parayı avukatı duruşmaya girmeden bana ödedi. Onu Allah’a havale ediyorum" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığa 1.5 yıl hapis cezası verdi, müştekinin zararını karşılaması ve duruşmadaki iyi halinden dolayı cezayı 7 ay 15 gün hapse, ardından 6 bin 750 TL adli para cezasına çevirerek tahliye etti.

12 gün önce de benzer suçtan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Çelik, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılıp, cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak bu davadan da tahliye edilmişti. 

BU İKİ PARAYI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYIN:

Peru eurosuna dikkat

Peru eurosuna dikkat

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı