Gündem Haberleri

  Perinçek de malvarlığını açıkladı

  ANKA
  04.02.2006 - 12:28 | Son Güncelleme:

  İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Mal mülk sahibi olmak bana can sıkıntısı verir" diyerek basın mensuplarına malbildiriminde bulundu. Eşinin ve kendisinin sadece işçi emekli aylığı aldığını, taşınmazlarının bulunmadığını belirten İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, "Benim ve eşimin, taşınır mal olarak, 10 bin kadar kitabımız, bir piyanomuz, bağlamamız, curamız ve basit ev eşyalarımız bulunuyor" dedi.

  İP Genel Başkanı Perinçek, basın mensuplarını İstanbul Gayrettepe’de oturduğu eve davet ederek, mal varlığı ve yaşam tarzı konusunda sohbet etti.

  KİTAP, PİYANO, BAĞLAMA VE CURA

  Bu dünyaya geldiği gibi gideceğini kaydeden Perinçek, "Hiçbir taşınmaz malım yoktur. Evim, arsam, yazlığım, bankada param vb bulunmuyor. Bundan dolayı hiçbir eksiklik duymuyorum. Benim ve eşimin, taşınır mal olarak, 10 bin kadar kitabımız, bir piyanomuz, bağlamamız, curamız ve gördüğünüz gibi basit ev eşyalarımız bulunuyor" diye konuştu.

  "TEK HESAP VİCDANIMDAKİ HESAP"

  Eşi ve kendisinin, işçi emeklisi aylığı aldıklarını, ifade eden Perinçek, "Ayrıca eşimin Atatürk’ün Genel Yayın Yönetmeni aylığı ve benim kitaplarımın telif gelirleri var. Gül gibi geçinip gidiyoruz. Toplumun sıkıntılarını paylaşmak, erdemli ve vicdanlı bir insan olmak için yararlıdır, iyidir. Banka cüzdanım, çek defterim, kredi kartım yoktur. Vicdanımdaki hesap, biricik hesabımdır. Borcum, milletime ve insanlığadır. Her gün başka insanların emeği sayesinde var olduğumu duyarak yaşarım. Bütün mal varlığım, bilincimde biriktirdiklerimdir ve yürek atışlarımdır" şeklinde konuştu.

  Hayatının hiçbir döneminde mal mülk sahibi olmak gibi bir amacı olmadığını, hattı "mal mülk sahibi olmanun, can sıkıntısı verdiğini" anlatan Perinçek, Yunus Emre’nin, "Mal da yalan mülk de yalan/ Var biraz da sen oyalan" sözlerindeki tavrı paylaştığını söyledi.

  Perinçek, "Benim mutluluk tanımım; eşim, çocuklarım, sevdiğim insanlarla beraber olmak; bilimsel çalışma yapmak; müzik, spor, tiyatro gibi sanat ve kültür faaliyetlerine katılmak; Türkiye halkına ve dünya emekçilerine hizmette bulunmaktır. Dünyanın tadını buralarda buluyorum" şeklinde konuştu.

  "BABAM ADALET PARTİLİ, DAYIM TÜMGENERALDİ"

  Paraya ve mala merak etmiş olsaydı, "Mevcut politikacıların hepsinden çok daha erken, çok büyük olanakları elde edebileceğini" ifade eden Doğu Perinçek, "Babam Sadık Perinçek, Adalet Partisi Genel Başkan yardımcısı idi ve 16 yıl milletvekilliği yaptı. Dayım Turhan Olcaytu, komutanlarının ’Genelkurmay başkanı olabilir’ diye sicil verdikler bir generaldi. Hukuk Fakültesi öğretim kadrosuna girdim, Çok erken yaşta doktora yaptım ve geleceği çok parlak bir bilim adamı olarak görüldüm. Önüm açıktı ve sistem içinde her makam ve imkana ulaşmak için çok davetler aldım, çok kapılar açıldı" diye konuştu. Ancak bunlara itibar etmeyip, sistemin adamı olmadığı için babasının siyasal konumunun devamına, dayısının da tümgenerallikten üst görevlere terfi etmesine engel olduğunu, ancak yakınlarının bundan yakınmadığını söyleyen Perinçek, sözlerini şöyle tamamladı:
  "Hükümeti yönetenlerin mal varlıklarından daha önemli olarak, bugün insanlığın bu açgözlü, özel çıkar ve bireysel kar sistemiyle ne hallere düştüğünü ve nereye varacağını tartışmak gerekiyor. Özel çıkar ve bireysel kar sisteminin sonuna gelinmiştir. Çünkü bu sistem, insanı yalnızlaştırdı, yırtıcılaştırdı, birer budala ve akıl hastası haline getirdi. Özel çıkar ve bireysel kar sistemi, dünyanın damını deliyor; doğayı yıkıma uğratıyor; insanlığın artık bu sistem içinde gideceği bir yer kalmamıştır. İnsanlık ancak büyük kolektif projelerle ve kamu mülkiyetiyle çözeceği sorunlarla karşı karşıya gelmiştir."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı