Gündem Haberleri

  Perinçek: "Bu davada her şey sehven"

  Cem TURSUN/İSTANBUL, (DHA)
  28.01.2011 - 14:14 | Son Güncelleme:

  BİRİNCİ Ergenekon davasının 173’üncü duruşmasında talepler bölümünde söz alan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İşçi Partisi’nde ele geçirilen 1078 belge, kaset ve CD’yi kabul ederek, "16 bin telefon konuşması kaydının 16 binindeki her kelimeyi kabul ediyoruz. Hepsi bizim onurumuzdur. Kanunsuz falan demiyorum. Böyle kaçamak cevap yok" dedi.

  Arama tutanağında olmayan 4 CD’den ise kendilerinin sorumlu tutulamayacağını savunan Perinçek, "Ama delil poşetlerine dışarıdan atılan 4 tane CD var. Neymiş bunlar? Çiğli’deki NATO üssüne saldırılacakmış, Yargıtay vurulacakmış. Ne yaptınız? Burada tutanakla tespit ettiniz, üzerlerinde imza yok. Arama tutanaklarında da bulunmuyor bu 4 CD. Şunu da ispatladık. Bu yoğun diskler, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in el yazısıyla delil torbasına konulmuştur. 1,5 ay sonra Nusret Senem bu yazının sahibini araştırın deyince, ertesi gün savcı Mehmet Ali Pekgüzel, yüzü kıpkırmızı halde, delil torbasına ‘Sehven konulmuş’ dedi. Bu davada her şey sehven" diye konuştu.

  Perinçek, "Mehmet Ali Pekgüzel hakkında suç duyurusu bulunulmasını talep ediyoruz" ifadesini kullandı.

  OSMAN YILDIRIM KÜFÜR EDİNCE SALONDAN ATILDI

  "Çöplükten tanık toplamayın. Çöplükten tanık topluyorsunuz" diyerek konuşmasına devam eden Perinçek, davanın tutuklu sanığı Osman Yıldırım’ın hüküm giydiği suçları sıraladı. "Öz yeğenini erkeklere pazarlamak" suçunu saydığı sırada, Osman Yıldırım, Perinçek’e küfretmek istedi. İkinci küfür etme girişimi üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin, uyarısı üzerine Yıldırım, jandarma görevlileri tarafından ikinci kez küfür etmesine fırsat verilmeden ağzı kapatılarak duruşma salonu dışına çıkarıldı.

  "TUTUKLANMA EMRİMİZİ TAYYİP ERDOĞAN VERDİ"

  "Bütün Türkiye, bizi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutukladığını zannediyor. Ama bizim başka bir hakimimiz daha var Tayyip Erdoğan. Tutuklanmamız emrini Tayyip Erdoğan verdi" sözleri üzerine Mahkeme Başkanı Özese, "Dava dışında beyanda bulunmayın. Böyle şeyleri asla kabul etmiyoruz. Dosyada nasıl tutuklandığınız ve neyle suçlandığınız yazıyor. Biz kimsenin hakimi değiliz. Türkiye Cumhuriyeti adına ve kanunlara göre yargılama yapıyoruz" diyerek Perinçek’in sözlerine sert tepki gösterdi.

  PERİNÇEK’İN SÖZLERİNE İZLEYİCİLERDEN ALKIŞ GELDİ

  Ardından Perinçek’in "Tayyip Erdoğan ile Yüce Divan’da yargılanınca söylersiniz bunları" demesi üzerine duruşmayı izlemeye gelen İşçi Parti’liler Perinçek’i alkışladı. Başkan Özese ise izleyicileri uyararak, bir daha alkışlamaları halinde salondan çıkarılacaklarını söyledi.

  "40 YILDA 11 SEÇİM YAPILMIŞ. DOĞU PERİNÇEK 8’İNDE HAPİSTE"

  40 yılda 11 seçim yapıldığını kendisinin ise 8 seçimde hapiste olduğunu ifade eden Perinçek, "3 yıldır tutukluyum. 2009 seçimlerinde de hapisteydim. Yani 40 yılda 11 seçim yapılmış. Doğu Perinçek 8’inde hapiste. Ben İşçi Partisi’nin genel başkanıyım, Türkiye seçime gidiyor ve ben 3 yıldır cezaevindeyim. Nasıl demokrasi bu? Sevsinler demokrasinizi. Ben insandan ümidimi kesmem. Sizden de ümidimi kesmedim. Cumhuriyet’e yönelen bu tertipte rol almayın. Son sözüm budur" diye konuştu.

  YALAN MAKİNESİ TALEBİ

  Hakkındaki suçlamaları reddettiğini belirten ve tahliye talebinde bulunan tutuklu sanık Erkut Ersoy ise, "İki buçuk senedir söylediklerimiz dikkate almıyorsunuz. Gerekirse yalan makinesi getirin, beni yalan makinesine koyun. Her türlü soruyu cevaplamaya hazırım" şeklinde konuştu. Duruşma sanıkların taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı