ANKARA HABERLERİ

Perili Köşk de var kule de

Ender BAYKUŞ
30.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Hürriyet’in dün yayınladığı “Atıl Binalar” dizisi, ikinci bölümüyle devam ediyor.

Ender BAYKUŞ

BAŞKENT’te yapımı için milyonlarca lira harcanan ancak çeşitli nedenlerle tamamlanamayarak, kent silüetini bozan atıl binalar arasında, Perili Köşk, Fatih Yüzme Havuzu ve Keçiören Kule de yer alıyor.

Çankaya’da metruk otel

Ankara’nın kalbi olarak bilinen Çankaya’da mahallelilerin ifadesine göre 30 yıldır boş duran camları kırık izbe bir bina var. İçerisinde onlarca tinerci bulunan bu bina mahallelinin “Perili Köşkü” olmuş. Bölgede taksicilik yapan Selim Kuyusuz, “Ben yıllarımı burada taksicilik yaparak geçirdim. Artık bir yeri tarif ederken, ‘Şu ilerdeki boş binanın oradan dönün’ diyoruz” dedi.

Satan da alan da bitiremedi

Karyağdı Sokak’ta bulunan boş bina aslında eski bir otel inşaatı. Yıllar önce Malatyaspor’a başkanlık yapmış olan Turan Çevik, Rus Elçiliği’ne komşu olan araziyi almış ve inşaatına başlamış. Aradan geçen zaman içersinde Turan Çevik öldürülünce otel mirasçılarına kalmış. Onlar da oteli Diyarbakırlı iş adamı Zeynel Ceylan’a satmış. Kaba inşaatı biten bina daha sonra Çankaya Belediyesi ile mahkemelik olmuş ve öylece kalmış. 200 oda kapasiteli ve beş yıldızlı olması planlanan bina şimdilerde tinerci yuvası olarak öylece bekliyor.

Sincan’da dev projeydi

Sincanlıları bir dönem oldukça heyecanlandıran bir projeydi Fatih Yüzme Havuzu ve Spor Tesisleri. 24 bin 500 metre kare alan üzerine inşa edilen tesis projesinde açık - kapalı yarı olimpik yüzme havuzların yanı sıra tenis kortu, spor alanları, konferans ve düğün salonları da bulunuyordu. Dönemin Belediye Başkanı Hasan Altın tarafından 6,5 milyon liraya ihale edilmişti. Yüklenici firma işin büyük bir kısmını yaptı ama bitiremedi.

İş Büyükşehir’de

Havuz probleminin geçmiş dönemdeki belediye yönetimle yüklenici firma arasındaki sorundan kaynaklandığını belirten Sincan Belediyesi Özel Kalem Müdürü Vedat Güngör tesisin Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini yetkinin Büyükşehirde olduğunu kaydetti.

Bitmek bilmedi

Şimdilerde dış yüzey kaplaması ve yer mermerleri bile döşenmiş şekilde bekliyor. Mahalleli, “Proje açıklandığında mahallemiz adına sevinmiştik ama ne yazık ki bu sevincimiz kursağımızda kaldı. Havuz beklerken dört yıldır bitmiş ama açılmamış bir binayla karşılaştık. Sürecin ne olduğunu bilmiyoruz firmanın belediye ile mahkemelik olduğunu söylediler. Süreçle ilgili net bir bilgiye sahip değiliz. Ancak biz Fatih Mahallesi sakinleri olarak buranın tamamen bitirilerek açılmasını bekliyoruz” diyerek projenin heyecanla sonlanmasını bekliyor.

Yarım kalan kule

İNŞAATI tamamlanamayarak Ankara’ya sembol olmuş binalardan bir tanesi de Keçiören’de Cumhuriyet Kulesi. Dönemin Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok tarafından Ankara’nın çehresini değiştirecek proje olarak lanse edilen Cumhuriyet Kulesi, öylece kaldı. Yeni başkan Mustafa Ak kule ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Cumhuriyet Kulesi 2002 yılında projelendirilmiş. 2002 yılında yapılan ilk ihale sonrası iptal ediliyor, sonra tekrar 2007 yılında tekrar ihale yapılıyor. O firma bırakıyor ve bir başka firmaya devrediliyor. 2008’de inşaatı başlıyor ve bugünkü aşamaya geliyor. Kule 2009’un ikinci ayında bir mahkeme kararıyla durduruldu. Bizden önceki dönemde yapılan bu proje yine biz göreve gelmeden durduruldu.

İki neden var

Durdurulmasının iki nedeni var. Birincisi imara aykırı olması, ikincisi de mania hattını aşması. Yani askeri havaalanı uçuş güvenliğini aşıyor. Güvercinlik’teki askeri havaalanı sınırlarını mevcut 145 metrelik haliyle bile 25 metre aşıyor. Eğer bitseydi 175 metre olacaktı, bu sefer de 55 metre aşacaktı. Mahkeme kararı tamamının yıkılması yönünde. Biz bunu temyiz ettik. İptal edilen ruhsatın yeniden verilmesini istiyoruz. Mevcudu nasıl koruruz düşüncesindeyiz. Çünkü yıkması yapmasından daha masraflı bir hal aldı. Mevcut ihaleyi feshediyoruz.

Bitirmek istiyoruz

Yeni bir proje yaptık. Şu anki haliyle kuleyi tamamlamak istiyoruz, sadece bir çatı ekleyeceğiz. Mahkeme yeni projemizi kabul etmez ve ruhsat vermezse mecburen yıkılacak. Ama mücadelemiz imarla ve mania hattıyla ilgili sorunu çözme yönünde. Bu yasal sorunları aşarsak en geç bir yıl içerisinde kuleyi tamamlarız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Perili Köşk de var kule de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı