Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Peri bacalarında 1.000 kişi mücadele etti

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Kapadokya’da yapılan maratona 44 ülkeden yaklaşık 1.000 sporcu katıldı. 110, 60 ve 30 kilometre kategorilerinde yapılan yarışlarda 110 km’nin galibi Alman atlet Matthias Krah oldu. 30 km’de Hürriyet gazetesinden Serkan Ocak da yarıştı.

Serkan OCAK
SON GÜNCELLEME

The North Face Kapadokya Ultra Trail, bu yıl ikinci kez gerçekleşti. Yarışlar, dün gün boyunca peri bacalarının muhteşem atmosferinde 22 saatte tamamlandı.
Peri bacalarında 1.000 kişi mücadele etti
Dünyanın en ilgi çekici yarışlarından ‘ultra trail’ 42 km maraton mesafesinden daha uzun arazi koşuları için kullanılıyor. Son yıllarda dünyada oldukça ilgi görüyor. Kapadokya’daki maraton da toplam 3.360 metre tırmanışı kapsayan zorlu bir parkurdan oluşuyordu.

Peri bacalarında 1.000 kişi mücadele etti
Kimi zaman yamaçlardan halatlarla inilen, kimi zaman da peri bacalarının arasındaki dar mağaralardan geçilen parkur boyunca sporcular kıyasıya mücadele etti.

Koşu güzergâhı boyunca Ürgüp, Ortahisar, İbrahimpaşa, Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Akdağ, Ürgüp, Karlık, Mustafapaşa gibi köy ve kasabalardan da geçildi.

Ağırlığı İngiltere, İtalya, Almanya, Kazakistan ve Rusya’nın olduğu 44 farklı ülkeden katılımcılar oldu. Kanada’dan Kapadokya’ya maraton için gelen Kanadalı sporcu Angela Shero, “Burası çok güzel bir yer. Ben Kenya’da yaşıyorum. Oradan sırf bu güzel atmosferi görmek için geldim” dedi.
Peri bacalarında 1.000 kişi mücadele etti
ŞAŞIRTICI BİR MARATONDU
110 kilometrenin birincisi Alman Matthias Krah, geçen yıla göre iki saat daha iyi bir derece elde etti. 11 saat 39’dakika 110 kilometrelik parkuru tamamladı. Türkiye’ye ilk kez maraton nedeniyle geldiğini belirten Krah, Hürriyet’e yarışla ilgili şunları söyledi:

“ Buraya annemle birlikte geldim. 8 haftadır yarışa hazırlanıyorum. Maratonlarda koşarken fazla motive olmam. En büyük hedefim bir ‘check point’ten diğerine ulaşmak. Yaşadığım yerin iklimine benziyor burası. Çok fazla zorlanmadım. Ancak yağmur yağdı. Atletlerin sevmediği bir hava. Fakat buraya çok farklılık kattı. Koşarken her şey yolundaydı. Tahminimden çok daha zorlu geçti. Şaşırtan bir maratondu. Özellikle tırmanma kısımları.”

ELMA BAHÇELERİNDE KOŞUP DAR MAĞARALARDAN GEÇTİK
Yarışın 30 kilometrelik kategoriye Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki Yayın Yönetmeni Serkan Ocak da katıldı. 6 saat süren yarışta 935 metrelik tırmanış ve iki ara istasyon vardı. Zorlu parkurun tamamı toplam 36 kilometreydi. Ocak yarışla ilgili, “Geçen yıl gazeteci olarak bu etkinliği izlemiştim.
Peri bacalarında 1.000 kişi mücadele etti
Ancak bir yıl önceden yarışa katılmaya karar verdim. Çünkü bu coğrafyayı en iyi görme fırsatlarından biri bu maraton. Yarışa her ne kadar iyi hazırlanmamış olsam da peri bacalarının arasındaki üzüm bağları, elma bahçelerinin arasında koşmak, dar mağaralardan geçmek her şeye değerdi” dedi.

Yarışın en heyecanlı bölümü ise 60 kilometrenin bitişinde yaşandı. Erkeklerde Yunan atlet Nikolaos Rodopoulos, Türkiye’den Kemal Kukul’u birkaç dakika farkla geçti.

Yarışlarda kategorilerin genel sıralamaları ise şu şekilde oldu:
30 K
Birinci, Marjan Bonev, Makedonya 3 saat 13 dakika
İkinci, Mehmet Tahir Avcıbaşı, Türkiye, 3 saat 13 dakika
Üçüncü, Stephanie Manivoz, Fransa, 3 saat 22 dakika
60 K
Birinci, Nikolas Podopoluos, Yunanistan, 6 saat 29 dakika
İkinci, Kemal Kukul, Türkiye, 6 saat 33 dakika
Üçüncü, Ashkan Almasi, İran, 6 saat 39 dakika,
110 K
Birinci, Mattihias Krah, Almanya 11 saat 39 dakika
İkinci, Andis Rumbenieks, Litvanya, 12 saat 23 dakika
Üçüncü Robert Britton, İngiltere, 12 saat 29 dakika


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler