Ege Haberleri

EGE

  Performans ucube sistem

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  01.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.01.2011 - 22:27

  Üniversite hastanelerinde öğretim üyesi katkı payı uygulamasının yerine getirilen performans sistemine tepkiler sürüyor.

  Yasal olarak bugün başlaması gereken, ancak yönetmeliği çıkarılmadığı için belirsizliklerin sürdüğü performans sistemine geçilemedi, ancak uygulamaya çok sayıda tıp fakültesi öğretim üyesi, asistanlar, hemşireler tepki gösterdi. Eş zamanlı olarak Ege ve Dokuz Eylül Tıp Fakültesi dekanlıkları önünde toplanan öğretim üyelerinin eylemine İzmir Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) destek verdi. DEÜ’de bir araya gelen, kimi beyaz önlüklü, kimi cüppeli öğretim elemanları, sloganlarla, alkışlarla performans sistemini proteste etti. Eyleme, DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, DEÜ’nin eski rektörleri Prof. Dr. Emin Alıcı ve Prof. Dr. Fethi İdiman da destek verdi. Grup adına konuşmayı Prof. Dr. Mustafa Olguner yaptı.
  Tıp fakültesi öğretim üyelerinin halk sağlığını korumak, tedavisini gerçekleştirmekten sorumlu hekimleri yetiştirirken bağımsız, vicdanlı ve özgür düşünceyi de aşılamakla yükümlü olduklarını belirten Olguner, eğitimin paralı hale getirildiğini söyledi. Olguner, “Öğretim üyeleri adına performans denen, şu anda yalnızca hasta hizmeti ile sınırlandırılmış bir ucube sistem tarafından, sorumlulukları ve yaşam mücadelesi arasında sıkıştırılmaktadır.
  Bizler iyi hekimlikten ödün vermeyi reddediyoruz. Hasta başına 5-6 dakikayla sınırlı muayeneleri, kısa sürede çok ameliyat yapmak zorunda bırakılmayı kabul etmiyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı