Gündem Haberleri

  Peres’ten Erdoğan’a ‘Gilad Şalit’ övgüsü

  Hürriyet Haber
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrailli onbaşı Gilad Şalid’in 1027 Filistinli mahkumla ile takas edilmesi için anlaşmaya varan tarafların ikisi de Türkiye’ye teşekkür etti.

  Hamas lideri Halit Meşal’den sonra “İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Başbakan Erdoğan’ın çabalarını övdü ve “İnsani boyutu, siyasi boyuttan önde tuttular” dedi.

  Şalit ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması için önceki gün anlaşan İsrail ve Hamas’ın ilk adamı pazartesi günü atması bekleniyor. Mısır ve Almanya’nın arabuluculuğuyla varılan anlaşma Gazze sokaklarında sevinç gösterileriyle kutlandı. İsrail ise pazarlıkta Türkiye’nin de payı olduğunu açıkladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile girdiği “One Minute” polemiğiyle hafızalarda yer eden İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, “Erdoğan’ın tutumu benim için hoş bir sürpriz oldu. İnsani boyutu siyasi boyuttan önde tuttular. Bana bunun (Türk) istihbarat servislerine birlikte çalışma talimatı veren Erdoğan’ın emriyle yapıldığı söylendi” diye konuştu. İsrailli ve Türk işadamları, Şalit’in kurtarılması için Almanya’nın sunduğu teklifin Hamas tarafından kabul edilmesine aracı olması için Erdoğan ile temasa geçmişti.

  HAMAS TARAFTARLARI SOKAKLARA DÖKÜLDÜ / FOTO GALERİ

  İSRAİL'DE ŞALİT SEVİNCİ / FOTO GALERİ

  Davutoğlu’ndan tebrik

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, takas anlaşmasının pazarlığını yürüten Mısır’ı tebrik etti.  Türkiye’nin sürece 5 yıldır değişik aşamalarda katkı verdiğini belirten bakan, “Bazen de Şalit’in sağlığı konusunda teyid edici bilgiler sunduk” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı