Dünya Haberleri

DÜNYA

  Peres: BM Kararı İsrail'e hak veriyor

  A.A.
  12 Ağustos 2006 - 11:45Son Güncelleme : 12 Ağustos 2006 - 11:45

  İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, BM kararından memnun olduğunu ve kararın, İsrail'in askeri operasyonuna “hak verdiğini” belirtti. İsrailli general Alon Friedman da Lübnan'daki “geniş kara harekatının” haftalarca sürebileceğini bildirdi.

  İsrail'in dün gece BM'nin kabul ettiği karara rağmen Lübnan'da başlattığı “geniş kara harekatının” haftalarca sürebileceği bildirildi.

  Kuzey bölgesi harekat dairesi başkanı İsrailli general Alon Friedman, bu sabah radyoda konuşurken, erken saatlerde başlatılan kara taarruzunun “haftalarca sürebileceğini ve Litani ırmağının karşı yakasını da kapsayabileceğini” söyledi.
  İsrailli general, “Bu, tedrici şekilde yapılacak bir harekat. Birkaç günlük ilk aşamada bölgeyi kontrol altına alırız, ikinci aşamada ise bölgeyi temizleriz. Temizlik günlerce, hatta haftalarca sürebilir” dedi. General, “Gerekirse Litani ırmağının karşısına da geçeriz” diye konuştu. Bu arada, İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, BM kararından memnun olduğunu ve kararın, İsrail'in askeri operasyonuna “hak verdiğini” belirtti.

  Peres, İsrail radyosuna verdiği demeçte, “Askeri baskı olmadan diplomatik anlaşma sağlayamazdık. BM kararı, İsrail'i haklı çıkarıyor ve Hizbullah'ın saldırgan olduğunu, kaçırılan askerleri teslim etmesi gerektiğini belirtiyor. BM'den elde edebileceğimizin hepsini aldık” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı