Perde arkası: Uluğbay'ın ilk krizi banker skandalıydı

Hürriyet Haber
10 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 1999 - 00:01

Henüz iki haftalık bir geçmişe sahip olmasına karşın, mali piyasalar için yaşamsal önem taşıyan Bankalar Kanunu'nun altında, Başkent Hastanesi'nde yaşam savaşı veren Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın imzası bulunuyor.

Ancak siyasete bir rastlantıyla giren Uluğbay'ın mali piyasalara yönelik katkılarının ardında rastlantı değil, yoğun bir deneyim duruyor. Çünkü Uluğbay, bundan 18 yıl önce ardarda iflas eden yüzlerce banker ile beş bankanın yolaçtığı yangının tam ortasında, Banka ve Kambiyo Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.

Merhum Turgut Özal'ın Başbakan Yardımcılığı sırasında dönemin Maliye Bakanları Kaya Erdem ve ardından Adnan Başer Kafaoğlu ile çalışan Uluğbay'ın, genel müdür yardımcısı ise yıllar sonra Bakan olduğunda yeniden birlikte çalışacağı Müsteşar Yardımcısı Osman Tunaboylu'ydu.

İflas eden yüzlerce banker, ardarda kapatılan İstanbul Bankası, Odibank, Hisarbank ve İşçi Yatırım Bankası. Serbest piyasa ekonomisine ısınmaya çalışan Türk ekonomisinde, başdöndürücü faizlerle pıtırak gibi ortaya çıkan bankerlere, bazı çevreler, ‘‘Ne güzel, sermaye piyasası oluşuyor’’ diye yaklaşıyordu.

Banka ve Kambiyo Genel Müdürü Uluğbay, tıpkı son bir yıl içinde olduğu gibi, bundan 18 yıl önce de mali piyasalar ile sermaye piyasalarına çekidüzen verecek olan üç temel yasal düzenleme için gecesini gündüzüne katarak çalıştı. Önce, 28 Temmuz 1981 tarihinde Sermaye Piyasası Kanunu yasalaştı. Altı ay sonra da 35 sayılı ‘Ödeme Güçlüğü İçinde Bulunan Bankerlerin İşlemleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’’ çıkarıldı. Sayısı 300 civarında bulunan bankerlerin 270'i tasfiyeye tabi tutuldu. Bir yıl sonra da 28 Haziran 1983'de bir önceki Bankalar Yasası'na dayanak oluşturan, 70 sayılı Bankalar Hakkında Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı.

Deneyimli bir bürokrat, o dönemi şöyle özetliyor:

‘‘Zor bir dönemdi. Bir yandan bankaların yangını söndürülmeye çalışılıyordu. Diğer yandan hukuki altyapıyı hazırlamaya çalışırken, bu kuruluşların halka zarar vermemesi için de tedbirler alınıyordu.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı