İSTANBUL HABERLERİ

Perakendede dijital dönüşüm 675 bin kişiye yeni iş kapısı açacak

DHA
12.05.2016 - 14:42Son Güncelleme :
DHA

 

Enver ALAS - Özkan ARSLAN/İSTANBUL, (DHA)  BİRLEŞMİŞ Markalar Derneği (BMD), Vodafone ve PwC Türkiye, 'Geleceğe Hazırlanırken Türkiye Perakende Sektörü Raporu'nu açıkladı.
Türkiye perakende sektörünün önde gelen firmalarıyla yapılan değerlendirmelere dayanılarak hazırlanan rapor hakkında, BMD Başkanı Sami Kariyo, BMD Başkan Yardımcısı Jaklin Güner ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy bilgi verdi.

"2015'İ 47 MİLYAR DOLAR SATIŞ BÜYÜKLÜĞÜYLE TAMAMLADIK"
Toplantıda konuşan BMD Başkanı Sami Kariyo, 'Geleceğe Hazırlanırken Türkiye Perakende Sektörü Raporu' ile dijital değişim ve dönüşümün yaşandığı dünyada sektöre bir yol haritası sunduklarını belirtti.
Kariyo, "2015 sonu itibarıyla 700 milyar TL'lik büyüklüğe ulaşan toplam perakende pazarı, 2 milyondan fazla kişiye istihdam imkânı sağladı. En çok gelir ve kurumlar vergisi yaratan sektörler arasında ilk sıralarda yer aldı. 2015 yılını 47 milyar dolar satış büyüklüğüyle tamamlayan BMD üyesi markalar ise 350 binden fazla kişiye istihdam yarattı ve 90 ülkede 3 binden fazla satış noktasına ulaştı. BMD üyelerinin, 2023 yılında 114 milyar doların üzerinde bir ciroya ulaşmasını öngörüyoruz. 2023 yılına kadar yurtiçinde mağaza sayımızı 65 binden 157 bine çıkarıp 675 bin kişiye yeni istihdam imkânı yaratacağız. Böylece, BMD üyelerinin çalışan sayısı 1 milyonu aşacak. Yurtdışında ise halen 3 binin üzerinde olan mağaza sayımızı 20 bine taşıyıp uluslararası alanda daha da rekabetçi olacağız" dedi.

"TEKNOLOJİNİN SUNDUĞU İMKANLAR BİREYİ GÜÇLENDİRİYOR"
Teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde bireyin güçlendiğini kaydeden Sami Kariyo, bireyin perakendecilerden sadece ürün değil, bir alışveriş deneyimi de beklediğinin altını çizdi. Kariyo, "Rapor ile değişen dünyayı daha kolay anlamamızı sağlayacak, perakendede hızlı dönüşümü yakalamamızı kolaylaştıracak, bir anlamda gelişmeleri hepimize tercüme edecek bir çalışma kurgulayarak, markalarımıza bir yol haritası oluşturmaya çalıştık. Markalarımıza yeni trend ve uygulamaları aktarmaya çalışırken, organizasyonlarını bu düzene nasıl uyarlayabileceklerinin ipuçlarını verdik" diye konuştu..

ENGİN AKSOY: PERAKENDEDEKİ TEMEL ZORLUKLAR DJİTALLEŞME İLE AŞILACAK
Perakende sektörünü bekleyen temel değişim alanlarından birinin Dijital Dönüşüm olduğuna dikkat çeken Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ise, "Gerek online ortamda gerekse mağaza ortamında kesintisiz akan bir perakende deneyimi yaratmanın ne kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz. Bu bakış açısıyla, mağazalardan depolara, perakende sektörünün tüm bileşenlerini birbirine bağlayan, her şeyin ve herkesin daha iyi bağlantılı olmasını sağlayan teknolojiler sunuyoruz. Türkiye'de de Dijital Dönüşüm vizyonumuzla, her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de dijitalleşmenin öncüsü olmayı hedefliyoruz. Perakende sektörünün, karşı karşıya olduğu temel zorlukları etkili ve sürdürülebilir bir biçimde çözmek için, teknolojik gelişime ayak uydurmak ve dijitalleşerek gelişme fırsatını çok iyi değerlendirmek zorundayız" şeklinde konuştu.

(FOTOĞRAF)

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Perakendede dijital dönüşüm 675 bin kişiye yeni iş kapısı açacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2016 tarihinde saat 14 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Perakendede dijital dönüşüm 675 bin kişiye yeni iş kapısı açacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı