Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Perakende sektörü büyümeye devam ediyor

  ANKA
  25 Ekim 2007 - 16:26Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 16:26

  Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD), organize perakende sektörünün bu yılı yüksek büyümeyle kapatacağını bildirdi.

  AMPD'nin sektöre ilişkin Ağustos ve Eylül verilerine göre hazırladığı raporda, tedarik zincirleri, pazarlama teknikleri gibi modern perakende esaslarının uygulandığı organize perakende kesiminin, “durgunluk” yaşandığı söylenen bu dönemden büyümeyle çıktığı kaydedildi.

  Rapora göre Eylül ayı, sektörde cirolarda artış kaydedilen bir dönem olarak öne çıktı. Raporda, Ramazan ayının bir bölümü, Şeker ve Kurban Bayramları ve Yılbaşı gibi, geleneksel olarak tüketimin arttığı dönemlerin yer aldığı 2007'nin son çeyreğinin, perakende sektörü ve ülke ekonomisinde bir büyüme dönemi olarak yaşanacağına dikkat çekildi.

  İç talebin kısıldığı dönemde bile büyüyebilen organize perakendenin, yıl sonunda, genel ekonomik büyümenin üzerinde bir büyüme kaydedeceği beklentisinin sürdüğüne işaret edilen raporda, sektörün Ağustos ve Eylül aylarında kaydettiği cironun, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttığı vurgulandı. Sektörün üçüncü çeyrek ciro büyümesinin ise yüzde 23 olduğu bildirilen raporda, “Perakende sektöründe modern girişimlerin yer aldığı organize kesimin, toplam içindeki payını arttırmaya devam ediyor. Özellikle 2007’nin ikinci çeyreğinde toplam harcamalar düşerken; toplam pasta daralırken, organize kesimin hacmi genişlemiş, ağırlığı artmıştır” denildi.

  Rapora göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde sektörde açılan mağaza sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 400 arttı. Sektördeki toplam mağaza sayısı yılın ilk dokuz ayında yüzde 36 artış gösterdi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde hizmete giren yeni alan miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 500 artarken; yalnızca üçüncü çeyrekte sektörün toplam hizmet alanı yüzde 7.5’e yükseldi ve sektörün toplam hizmet alanı dokuz aylık dönemde yüzde 16 arttı.

  Sektörde yaratılan yeni istihdam, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış gösterdi. Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan iki aylık dönemde yaratılan yeni istihdam ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 100 daha yüksek oldu. Böylece Ocak-Eylül döneminde toplam istihdam miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık bir artış gösterdi. Sektörde toplam çalışan sayısı endeksi, 21 aylık dönemde düzenli bir artış göstererek endeks bazında 100’den 144’e çıktı.

  Temmuz-Eylül döneminde sektörde verilen fiş sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 arttı. Ocak-Eylül döneminde verilen fiş sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 11 oldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı