Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Perahia'nın Beethoven çaldığını Mozart duymasın

  Hürriyet Haber
  07 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2000 - 00:01

  Doldurduğu her albümle klasik müzik listelerini altüst eden Murray Perahia, Yapı Kredi Festivali'nin son konseri için bugün sahneye çıkıyor. Yaptığı Mozart CD'leri bir numaraya yükselen Parehia daha sonra Beethoven'ın kayıtlarını da CD yapmaya başlayınca ünlü bir klasik müzik dergisi, ‘‘Parehia Beethoven çalıyor, aman Mozart duymasın’’ diye başlık atmıştı.

  PİYANONUN lirik çağdaş ozanı Murray Perahia, Yapı Kredi Sanat Festivali 2000'in son konserinde, bugün saat 19.00'da Cemal Reşit Rey Salonu'nda İstanbullular için çalacak.

  Parehia, Mozart'ın ölümünün 200. yıldönümünde doldurduğu Mozart CD'leriyle piyano dünyasının en önemli adları arasında yer almıştı.

  Bu başarının ardından Beethoven çalan, onda da en iyi performansı gösteren Perahia için bir müzik dergisinde şu yazı yayınlandı:

  ‘‘Perahia Beethoven çalıyor sakın Mozart duymasın.’’

  Bach'ın 250. yıldönümünde Bach icrasıyla da gene müzik eleştirmenlerinden övgü aldı.

  Perahia, 1947, New York doğumlu. Piyano eğitimine dört yaşında başladı. 17 yaşında girdiği Mannes Koleji'nde orkestra şefliği ve bestecilik eğitimi gördü. Aynı dönemde Rudolf Serkin ve Pablo Casals ile birlikte çalıştı. Murray Perahia'nın uluslararası kariyeri 1972 yılında Leeds uluslararası piyano yarışmasını kazanmasıyla başladı. Piyanist, 1981 ile 1989 yılları arasında Aldeburg festivalinde sanat danışmanı olarak görev aldı. Perahia, Avrupa Oda Orkestrası, Camerata Salzburg, St Martin in the Fields Akademisi, Mahler Oda Orkestrası ile düzenli şekilde hem orkestra şefi hem de solist olarak işbirliği yapmaktadır.

  Yapı Kredi Sanat Festivali 2000 etkinlikleri çerçevesinde konser verecek olan piyanist programına W.A. Mozart'ın Do Minör Fantasia'sını, F. Schubert'in Si bemol majör sonatını ve F. Chopin'in eserlerini dahil ediyor.

  Murray Perahia'nın çeşitli kaset ve CD kayıtları, Mozart'ın piyano konçertolarını, Bernard Haitink yönetimindeki Amsterdam Kraliyet Concertgebouw Orkestrası'nın çaldığı Beethoven'ın tüm konçertolarını, Schumann'ın piyano konçertolarını, Grieg ve Chopin'in eserlerini içeriyor. Perahia, Schubert, Schumann, Mozart, Mendelssohn, Chopin, Bartok ve Beethoven'ın çeşitli piyano sonatlarını kaydetti.

  Gösterinin biletleri Yapı Kredi Yayınları Galatasaray Kitabevi ve Cemal Reşit Reş Konser Salonu'ndan temin edilebilir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı