Pepsico: Gerekirse fabrikayı taşırız

Aslan BATUR
05.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Pepsico Türkiye ile Sakarya Suadiye fabrikasından nakliye hizmeti gerçekleştiren Sumotaş Kooperatifi arasındaki lojistik tartışması büyüyor. Pepsico Yiyecek Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, “Sumotaş tarafından bize gelen tehditlerin ardından PepsiCo Avrupa Merkez Yönetimi, ‘Gerekirse fabrikayı başka yere taşırız’ diyerek rahatsızlığını dile getirdi” dedi.

PEPSICO Türkiye, nakliye hizmeti gerçekleştiren Sumotaş Kooperatifi ile sözleşmesini feshetti. Pepsico Yiyecek Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, “2006 yılından bu yana Sumotaş yönetimine ilettiğimiz kurumsal yapılandırma ve rekabetçi piyasa şartlarına uygunluk taleplerimize herhangi bir olumlu yanıt alamadık. Uzun yıllar süren işbirliğimize duyduğumuz saygı nedeniyle başka alternatifleri de denemeye çalıştık. Ancak bu dönemde uyguladığı bazı baskı, tehdit politikaları ve yerel yönetimleri devreye sokması sonucu anlaşmaya devam etmeme kararı aldık. PepsiCo Avrupa Merkez Yönetimi belirsizlikten duyduğu rahatsızlığı, ‘Gerekirse fabrikayı başka yeri taşırız’ diyerek dile getirdi” diye konuştu.

Fazladan 25.8 milyon lira

PepsiCo Avrupa Merkez Yönetimi’nin devreye girmesiyle yapılan denetimlerde nakliye ve lojistik operasyonlarını kapsayan maliyetlerin piyasa şartlarının çok üzerinde olduğunu tespit ettiklerini anlatan Aksel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2010 yılı başında PepsiCo’nun dünya çapında yeniden yapılanması sonucunda, PepsiCo fabrikalarının satın alma maliyetleri, ülkelerin bağlı bulunduğu bölge merkezleri tarafından yönetilmeye ve maliyetler bölge ülkeleri arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmeye alındı. Bu çerçevede Frito Lay Suadiye Fabrikası’nın nakliye ve lojistik maliyetlerinin piyasa şartlarından yüzde 35-40 oranında daha yukarıda olduğu; hatta açık ara en pahalı hizmet olduğu anlaşıldı. Dış danışmanlara yaptırılan piyasa araştırmaları ve değerlendirmelerin sonucunda Sumotaş’a, lojistik ve nakliye hizmetleri karşılığında 2006’dan bu yana, fazladan 25.8 milyon liralık bir bedel ödendiğini ortaya koydu.”

Kendi filosunu kurdu

PepsiCo Avrupa Merkez yönetimi lojistik ve nakliye maliyetlerini düşürecek yeni yöntemler geliştirme kararı aldığını belirten Aksel, şunları söyledi: “Şirket olarak İstanbul-Bursa hattı için, taşıma kapasitemizin yüzde 25’ini temsil edecek 12 TIR’dan oluşan PepsiCo Yiyecek Türkiye filosunu kurma kararı aldık. Kalan yüzde 75’lik taşıma kapasitesi için de Sumotaş ile rekabetçi fiyatlara en kısa sürede geçilebilmesi adına tekrardan görüşmeleri başlattık. Ancak taşımamızın yüzde 25’inin kendi araçlarımız tarafından yapılabilmesi amacı ile satın alınmış 12 kamyonun kullanılmasına Sumotaş karşı çıktı.”

İndirimi de, kamyon sayısını da yarıladık

AVRUPA Merkez Yönetimi’nin lojistik maliyetlerinin güncellenmesi gerektiğine karar verdiğini belirten Ece Aksel, şu bilgileri verdi: “PepsiCo satın alma politikaları gereği, vadeli sözleşmeler yapmanın mümkün olmadığını ifade ettik. Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın da araya girmesiyle başta talep ettiğimiz yüzde 27’lik indirimi, yüzde 13’e kadar çekerek, 12 kamyonun sayısını da 6’ya kadar indirdik. Ancak Sumotaş 6 kamyonun yer aldığı herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıklamasıyla anlaşma zeminini bir kez daha ortadan kalktı.”

Ölüm tehdidi aldık

İHALE açacaklarını duyurdukları tarihte ölüm tehditleri aldıklarını anlatan Ece Aksel şunları söyledi: “Fesih ihbarnamesini göndermemizden sonra maalesef Sumotaş’ın tehlikeli ve tehditkar tavrını bir kez daha ortaya çıkardı. Belde de çeşitli eylemler yaparak, fabrika önünde gösteriler düzenleyip, fabrika önünde güvenlik sağlayan birkaç polisin yaralanmasına neden oldular. Her gün yerel gazetelerde çıkan ‘Buraya başka kamyon giremez’, ‘Kan dökülür’ gibi tehditler devam ediyor.”

Ya gidecekler ya bizimle anlaşacaklar

SUMOTAŞ (Suadiye Motorlu Taşıtlar Lojistik Kooperatifi) Başkanı Hüseyin Erhan ise, PepsiCo’nun kendi taşımacılığını yapmak için fabrikaya soktuğu 6 kamyonu ‘Truva Atı’na benzeterek şunları söyledi: “O kamyonlar bizi bitirmek için gelen Truva Atı’ndan başka bir şey değil. Bu kamyonları sadece bizim batmamız için aldılar. Ayrıca iş yaptığımız dönemde bize aldırdıkları kamyonlar, büyük hacimli ama hafif olduğu için piyasada iş yapamayacak araçlar. Bu araçlar PepsiCo için yaptığımızın dışında bir işe yaramaz. Konu Gümrük Ticaret Bakanlığı’na kadar taşındı. Önceki gün Bakan Yardımcısıyla ve millet vekilleriyle de biraraya geldik. İlk defa bize ‘Evet, ezilmişsiniz’ diyen bir grupla karşılaştık. Bizden haber bekleyin dediler, beklememizi sürdürüyoruz. Ancak direnişimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Görüşmek istemeyenler onlar. Biz fabrikayla kavgalı değiliz. Eylemlerimizi başka bölgelere de taşıyacağız. Ya fabrika buradan gidecek ya da bizimle anlaşacaklar.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı