Pepsi’ye 1 milyarlık pazarı kaybetmemek için Hintli CEO

Hürriyet Haber
16.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Pepsi'nin yeni Hintli kadın CEO’su Indra Nooyi’nin ülkesinde Pepsi ve Coca-Cola’nın altı eyalette yasaklanmasının önlenmesi konusunda yardımcı olması bekleniyor. Hint gazetesi Hindustan Times, Hindistan’daki sorunu çözmenin Nooyi’nin CEO’luktaki ilk testi olacağını yazdı. Ama Nooyi’nin halkın böcek ilacı raporlarına karşı olan öfkesi nedeniyle işinin zor olduğunu belirtti.

HİNDİSTAN’da yapılan tahlillerde yüksek oranda böcek zehiri maddelerinin bulunduğu gerekçesiyle yasaklanması planlanan Pepsi’nin, bu sorunu aşmak için 50 yaşındaki Hintli Indra Nooyi’yi CEO yaptığı iddia ediliyor. Nooyi’nin irtibatlarının, ülkesinde Pepsi ve Coca-Cola’nın altı eyalette yasaklanmasının önlenmesi konusunda yardımcı olması bekleniyor. Hint gazetesi Hindustan Times, Hindistan’daki sorunu çözmenin Nooyi’nin CEO’luktaki ilk testi olacağını yazdı. Ama Nooyi’nin halkın böcek ilacı raporlarına karşı olan öfkesi nedeniyle işinin zor olduğunu belirtti. Gazetede şöyle denildi: "Nooyi’nin şirketi için Hindistan’da neler yapabileceği görülecek. Böcek zehiri maddeleriyle ilgili rapor, Pepsi’yi akıldan çıkarmayacak." Pepsi ve Coca-Cola, Hindistan’da pazarın yüzde 95’ine hakim. 1977’de sosyalist hükümet tarafından yasaklanan iki marka, 1990’dan beri yeniden girdikleri pazarda zarar ediyor.

DEMİR KADIN:

Pepsi Cola’nın ve Frito-Lay’in üreticisi PepsiCo’nun yeni CEO’su olan Indra Nooyi’nin görevi Pepsi’ye karşı ceza gündemde olsa da, Hindistan gazeteleri tarafından hoş karşılandı. Hindustan Times, Hindistan doğumlu Nooyi’yi ’Demir Kadın’ olarak adlandırdı. 50 yaşındaki Nooyi, en iyi okullardan mezun olup dünyada önemli şirketlerin yönetiminde bulunan Hintli yöneticiler arasına katıldı. Vodafone CEO’su Arun Sarin ve danışmanlık şirketi McKinsey’nin direktörü Rajat Gupta gibi. Görevi CEO Steve Reinemund’dan 1 Ekim’de devralacak olan Nooyi, 2001’den beri şirketin Mali İşler Müdürü olarak görev yapıyordu.

33 MİLYON DOLAR KAZANACAK:

Fortune dergisinin yayınladığı listelerde 500 büyük şirket içinde sadece 10 kadın CEO’nun bulunduğu ABD’de, Indra Nooyi’nin Pepsi’de en üst kademeye çıkması önemli bir olay olarak görülüyor. Ekimde görevini devralacak olan Nooyi, ABD’deki 11’inci kadın CEO olacak. Yönetim danışmanları Nooyi’nin başarısının önemli olduğunu fakat ABD’de şirketlerde kadınlar için gidecek daha çok yol bulunduğunu söylüyor. Nooyi, Yale Yönetim Okulu’ndan mezun oldu. Kariyerine Motorola’da başladı. 1994’de PepsiCo’da çalışmaya başlayana kadar farklı şirketlerde görev yaptı. Pepsi’de yedi yılda Mali İşler Müdürlüğü görevine yükseldi. Nooyi yıllık alacağı 33 milyon dolarlık maaşla da ülkedeki en çok para kazanan 61’inci CEO olacak. Indra Nooyi, aynı zamanda Archer Daniels Midlands’dan Patricia Woertz ve Xerox’dan Anne Mulcahy’nin yer aldığı özel kadın CEO’lar listesine katılacak.

11’inci Amerikalı kadın CEO

PEPSI’nin Hindistan doğumlu yeni CEO’su Indra Nooyi, ABD’de Fortune 500 şirketleri listesinde yer alan kadın CEO’lar listesine de eklendi. Nooyi, ABD’deki 11’inci kadın CEO oldu. 33 milyon dolarlık yıllık kazancıyla da en çok kazanan ikinci kadın CEO unvanını alacak. Fortune 500 listesinde yer alan diğer ABD’li kadın CEO’lar şöyle sıralanıyor: Archer Daniels Midland’dan Patricia Woertz. Sara Lee’den Brenda Barnes. Rite Aid’den Mary Sammons, Xerox’dan Anne Mulcahy, Lucent Technologies’den Patricia Russo, Reynolds American’dan Susan Ivey, Avon’dan Andrea Jung, Golden West Financial’dan Marion Sandler, Safeco’dan Paula Rosput Reynolds eBay’den Meg Whitman.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı