« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pepe gibilerine Türkiye'de af yok

Yusuf Namoğlu, bu sene sert oynamalar, hatta kramponla ayağa basmaların çoğaldığını kaydederek, “Bunlar, yabancı oyunculara yönelik daha fazla olmaya başladı.Hiçbir oyuncunun böyle bir zarar vermeye hakkı yoktur. Bu konuda hakem arkadaşlarımız ikinci yarıda daha hassas olacaktır” şeklinde konuştu.

Ümit GENÇ
SON GÜNCELLEME

İSPANYA Kral Kupası çeyrek final ilk maçında Real Madrid, evinde Barcelona’ya 2-1 yenilirken, bu karşılaşmada Pepe’nin, yerde yatan Messi’nin eline kasten basması büyük tepki aldı. Dünya medyası, karşılaşma ilgili haber ve yorumlarında Madridli futbolcunun centilmenlik dışı hareketlerini ön plana çıkarırken, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Türkiye’de bu tip davranışlarda bulunan oyunculara kesinlikle tolerans gösterilmeyeceğini söyledi.

PEPE ÖZÜR DİLEDİ

TSYD’nin Antalya’daki seminerinde konuşan Namoğlu, bu sezon sert oynamaların çoğaldığına dikkat çekerek, “Hakem arkadaşlarımızı bu gibi pozisyonlarda ‘sıfır tolerans’ uygulamaları için uyardık” dedi.

/images/100/0x0/55eb02d2f018fbb8f8a52cb6

Acımasız olmayalım

ÖZELLİKLE yabancı futbolcuların sert hareketlere maruz kaldığını anlatan Yusuf Namoğlu, “Futbolculara milyonlarca Euro veriyoruz. Bu oyuncular aylarca futbol oynayamıyor. Bu da kulüplerine, oynadıkları ülkelerin milli takımına ve oyuncunun kendisine zarar  veriyor. UEFA bu konuda  ‘sıfır tolerans’ deyiminini kullanmıştır. Bu konuda hakem arkadaşlarımız ikinci yarıda daha hassas olacaktır” diye konuştu.

2011’in Türk hakemlerinin en fazla uluslararası maç yönettiği yıl olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Namoğlu, Türk toplumundan ricada bulunarak şöyle dedi: “Hakemlerimize acımasız bir şekilde vurmayalım. Bizler pozisyonları, gösterilen ağır çekimlerdeki gibi göremeyiz. Hakemlerimiz sezonun ilk 2-3 haftasında bazı hatalar yaptı. Ancak daha sonra geçmiş yıllara göre çok daha iyi maç yöneten ve sahada kendini kabul ettiren konuma geldiler.” Yusuf Namoğlu, 6 hakem uygulamasının bu sezon hayata geçirilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Bizim paramızı konuşmayın

AYNI seminerde, FIFA kokartlı hakemler Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus ve Deniz Dilan Gökçek de birer konuşma yaptı. Çakır, “2011, Türk hakemliği adına altın bir yıldır” derken, “Hakemlik meslek olmalı mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Profesyonel hakemlik kaçınılmaz bir son. Adını ne koyarsanız koyun, mutlaka uygulamaya geçilmesi gereken bir şey. Aldığımız ücreti, asgari ücretle karşılaştırıp çok olduğunu söylüyorlar. Kimse bizim aldığımız ücretle ilgili kıyaslama yapmasın, konuşmasın.”

Fırat Aydınus aynı soruya, “Öncelikle yarı profesyonelliğe geçilmesi gerekir” yanıtını verirken, Gökçek profesyonelliğin hakemleri daha da geliştireceğini söyledi.

Kabul edilemez

/images/100/0x0/55eb02d2f018fbb8f8a52cb8

İSPANYOL basını Real Madrid-Barcelona arasındaki Kral Kupası maçına geniş yer ayırdı, Pepe’ye tepki gösterdi. Karşılaşma içinde Busquets’in ayağına, yerde olan Messi’nin de eline basan Pepe’ye İspanyol medyasından sert eleştiriler geldi. Yapılan yorumlarda “utanç verici, kontrolsüz, kabul edilemez” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Barça, şiddete karşı yine futbolunu gösterdi

MAÇLA ilgili olarak Marca gazetesi, “Sonu gelmeyen tarih” ifadesini manşetine çıkartarak, “Mourinho, ince ayarı yapamamaya devam ediyor ve Barça karşısında argümansız kalıyor” ifadelerini kullandı. El Mundo Deportivo ise “Kahramanlar” başlığını atarak, “Barça, şiddete karşı yine futbolunu gösterdi” dedi.

TWITTER’DA PEPE’YE TEPKİ

Pepe ne kadar aptal bir insan

REAL Madrid’in sert futbolcusu Pepe’nin Messi’ye yaptığı harekete ünlü yıldızlardan da tepki geldi. M. United’ın milli golcüsü Rooney’nin twitter hesabından Pepe’yle ilgili; ‘’Pepe ne kadar aptal bir insan. Böyle insanlar sizi gıcık eder’’ açıklaması yaptı. Abidal’in golünden sonra sonra da Rooney, twitter’dan “Haha. Bu gol Pepe’ye gelsin’’ yazdı. Real formasını uzun yıllar giyen eski Beşiktaşlı Guti ise Rooney’e çok kızdı, “Bir lafı ederken önce kendine bakmalısın” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz