Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

PEP’in sırrı bodrumda

Kısa sürede ulaşılması zor hedefleri bir bir 12’den vuran İspanyol teknik adamın maçlardan önce kendisini kulüp binasının bodrumundaki küçük ofise kitlediği ortaya çıktı!

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Geçen sezonun sonunda La Liga ve Şampiyonlar Ligi’nde yaşanan hayal kırıklıklarının ardından Barcelona’daki görevinden istifa eden Guardiola’nın, kariyerinin henüz başında bu denli başarılı olma sebeplerini merak ediyor musunuz? İspanyol teknik adamın başarıya götüren 10 anahtar:

1-Bodrum’da geçen saatler

HER maçtan önce kendini kulübün bodrum katındaki bir ofise kilitleyen Guardiola, yaklaşık iki saat boyunca rakiplerin DVD’lerini izleyerek maça hazırlandı.

2-Yeni Messi Yeni Barça

MAYIS 2009 Guardiola ve Barcelona adına tarihi bir gündü. Messi’yi sola alarak yeni rol veren Guardiola, Madrid maçından 6-2 ile ayrılırken, yeni Barcelona’nın temellerini atmış oldu.

3-Değişmeyen adam Busquets
- 2010/11 sezonunda oyuna daha büyük bir genişlik kazandırmak isteyen İspanyol teknik adam, iki merkez orta saha oyuncusunun arkasına Busquets’i koyarak hem savunmaya hem orta sahaya büyük bir güç sağlamış oldu.

4-Beş adamlı savunma
- 19 Eylül 2010 tarihinde oynanan Atletico Madrid maçında Maça 4–3–3 sistemiyle başlayan teknik adam, mücadele esnasında Busquets’i savunmanın arasına kaydırarak ilk kez 5 adamla savunma modeline geçiş yaptı.

5-Taktik dehası Pep
- “MANITA (küçük el)” adıyla anılan 5-0’lık R. Madrid galibiyeti Guardiola’nın gövde gösterisiydi. 4-3-1-2 sistemiyle maça başlayan Guardiola’nın değişiklikleri bir teknik direktör dehasıydı.

6-Abidal yoksa Pedro var

- ABIDAL’in tedavisi nedeniyle uzun süre sahalardan uzak kalması sol bek eksikliğine neden oldu. Guardiola, önemli hücum silahlarından Pedro’yu bu alana çekerek soruna en pratik çözümü bulmuş oldu.

7-Rüya takımın dönüşü
- 29 Ağustos 2011 tarihinde Pep Guardiola bu kez klasik 3–4–3 sistemine dönerek Villareal’i 5–0 yenerken, bu galibiyet İspanyol basını tarafından “Rüya takımın dönüşü” olarak  adlandırıldı.

8-Üçlü savunma: 3-1  
 - 12 Ekim 2011’deki El Clasico da unutulmazdı... İlk 45 dakikada 4 oyuncuyla savunma yapan Guardiola, ikinci yarıda büyük bir hamle ile 3 savunmaya döndü. Oyunu rakip alana yığan Guardiola, sahadan 3-1’lik galibiyetle ayrıldı.

9-Villa gitti, 3-7-0 geldi
- DÜNYA Kulüpler Kupası, Barcelona ve Guardiola için yeni bir sistemin habercisi oldu. David Villa gibi çok önemli bir forvetin bacağının kırılması sonrası 3–7–0 Katalanların yeni sistemi oldu.

10-Hiçbir zaman vazgeçmedi

- 2011/12 sezonu Barcelona ve Guardiola için kayıp gibi gözükse de başarılı teknik adam yenilikçi özelliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Pep takımının kazanması için hep aynı motivasyonla takımını ateşledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler