« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pentatlon'da yükseliş sürecek

Turgay Çetinkaya, 1 yıldır görevde olduklarını ve altyapıya önem verdiklerini anlatarak, “Öncelikli hedefimiz, altyapılardaki sporcularımızı üste doğru çıkartmak” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mısır'da düzenlenen Dünya Biathlon Şampiyonası'nda elde ettikleri 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyanın kendilerini umutlandırdığını vurgulayan Çetinkaya, “Gençler Avrupa Şampiyonası'da bayrak takımımız 9. oldu. Bizim açımızdan en büyük gelişme binicilikteki sıkıntılarımızı çözmeye başlamamız. Yıldız (B) Takımımız, 30 ülkenin katıldığı ve hep sonlarda yer aldığı şampiyonalarda artık ilk 26 içine girmeyi başardı. İnanıyorum ki 4 sene sonra Avrupa Şampiyonu çıkartabiliriz” diye konuştu.

Başkan Çetinkaya, göreve geldikten sonra kulüp ve faal sporcu sayılarında artışlar sağladıklarını belirterek, şöyle devam etti:“20 kulüple başladık, şu anda 40 kulübe çıktık. 350 faal sporcu sayımızı, 850'ye yükselttik. İlk kez Avrupa Şampiyonası düzenledik. 2012 Londra Olimpiyatları için 9 sporcumuzu hazırlıyoruz. Bunlardan 1 veya 2'si olimpiyatlarda olabilir. 2012'de başarı beklemiyoruz. Oyunlara katılmak bile başarıdır diye düşünüyorum. Çünkü olimpiyatlara katılmanız için Avrupa'daki 7 sporcu arasına girmeniz gerekiyor.”

SPONSOR DESTEĞİNİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Turgay Çetinkaya, 2009 yılında olduğu gibi 2010'da da sponsor desteği sağlama yönünde çalışmaları olacağını söyledi.

Geride kalan yıl içinde 200 bin TL'ye yakın sponsor desteği sağladıklarını belirten Çetinkaya, “Gelecek yıl bunu 400-500 bin seviyesine çıkartmak istiyoruz. Sponsorlarımızdan 2009 senesinde 200 bin TL destek aldık. Bu katkıları arttırmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Türk hakemliğinin uluslararası alanda görev alabilmesi için tüm güçleriyle çalıştıklarını anlatan başkan Çetinkaya, “Bu nedenle uluslararası federasyonlarla görüşmelerimiz sürüyor. Türk hakemlerinin uluslararası arenada görev almaları için uğraşıyoruz. Ayrıca Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nde sporcu bulmak için çalışmalarımız sürüyor. Gelişen bir federasyonuz. Bütçemiz artarsa, daha iyi işler yapacağımıza inanıyorum. Modern Pentatlon gerçekten pahalı bir spor. Çünkü 5 branşı bünyemizde barındırıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler