Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pentagon ıskalayan füzeye ceza kesti

  Hürriyet Haber
  31 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mart 1999 - 00:01

  Yıldız Savaşları'nın son denemesinın de fiyaskoyla sonuçlanması Lockheed'e pahalıya patladı. ABD Savunma Bakanlığı, düşman füzeleri havada vurmayı hedefleyen sistemi üreten Lockheed'e para cezası kesti.

  ABD'nin düşman füzelerini havada vurmayı hedefleyen ve adına ‘‘Yıldız Savaşları’’ denilen savunma sisteminin dokuzuncu denemesi de başarısızlıkla sonuçlandı. Denemenin fiyasko ile sonuçlanması üzerine ABD Savunma Bakanlığı, savunma sistemini üreten Lokcheed Firması'na 5.5 trilyon ceza kesti.

  Başkan Ronald Reagan döneminde yaşama geçirilmesi kararlaştırılan ve şimdiye kadar sisteme, araştırma geliştirme çalışmaları çerçevesinde 50 milyar dolar gibi büyük bir para harcanmasına karşın, yapılan tüm denemelerin başarısızlıkla sonuçlanması, tartışmalara yol açtı.

  Son denemeyle ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Balistik Füze Savunma Organizasyonu müdürü General Lester Lyles, ‘‘Herşey, tüm sistem uyum içinde çalıştı. Hedefleme, radar ve fırlatma işlemleri hatasız gerçekleşti ama beklenen olmadı’’ dedi. Uzmanlar, ıskalamaya neyin yolaçtığının henüz belirlenemediğini, sistemde meydana gelen en ufak bir hatanın başarısızlık demek olduğunu söylediler. Yapılan eleştirilere karşın uzmanlar, Balistik Füze Savunma sistemi'nin başarısından umutlu olduklarını ifade ediyorlar.

  Sistemin, yaklaşmakta olan füzeyi ıskalaması, yani denemenin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) üretici firma Lockheed'e 15 milyon dolar (5.5 trilyon lira) ceza kesti.

  Lockheed firması, 30 haziran tarihine kadar yapacağı denemelerde iki başarılı vuruş gerçekleştiremediği takdirde, ödeyeceği ceza miktarı, bu kez 20 milyon dolara (7.4 trilyon lira) çıkacak. Bu yıl sonuna kadar yapılan çeşitli denemelerde başarısız kalınarak, Pentagon'un tatmin olmaması sonucunda, Lockheed'e kesilecek para cezası, 75 milyon doları 27.7 trilyon lira) bulacak.. Bundan sonraki deneme, mayıs ayında yapılacak. Cezalar, Lockheed firmasıyla yapılan 15 milyar dolarlık (5.5 katrilyon lira) mukaveleye uygun olarak kesiliyor.

  Balistik Füze Savunma Sistemi, ülke toprakları hedeflenerek atılan bir füzeyi, yerden 1287 kilometre yükseklikte ve üzerinde vurarak imha etmeyi öngörüyor. Sistemin, Kuzey Kore, İran ve Pakistan'ın elinde bulunan füzeler gözönüne alınarak ve bu ülkelerden gelecek olası bir tehlikeye karşı geliştirildiği belirtiliyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı