Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pentagon ile İsrail Suriye'deki kimyasal silahların pazarlığında

  Hürriyet Planet
  20 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 17:13

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile İsrail arasında Suriye’de bulunan kimyasal silah depolarının imhası hakkında görüşmeler yapıldığı öne sürüldü.

  New York Times’a konuşan iki ABD’li yetkili, Pentagon’un İsrailli savunma yetkilileriyle Suriye’deki silah tesislerinin imhası konusunda görüşmeler yaptığını söyledi. Ancak yetkililer Obama yönetiminin böyle bir hamleye karşı olduğunu zira Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İsrail'in müdahalesini destek toplamak için bir araç olarak kullanabileceğini ifade etti.

   

  Pentagon ile İsrail Suriyedeki kimyasal silahların pazarlığında İSRAİL’DEN EGE’DE BİR İLK

   

  Bir Beyaz Saray yetkilisi, Başkan Barack Obama’nın ulusal güvenlik danışmanı Thomas E. Donilon’un hafta sonu İsrail’e giderek Suriye kriziyle ilgili müzakerelerde bulunduğunu belirtti.

   

  Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de dün yaptığı açıklamada, “Suriye hükümetinin elindeki kimyasal silah depolarını koruma sorumluluğu var. Uluslararası kamuoyu bu sorumluluğu yerine getirmeyen her Suriye yetkilisine bunun hesabını verdirecektir” diyerek, ABD’nin Suriye’deki kimyasal silahlar konusunda kaygılı olduğunun işaretini verdi.

   

  HESAPLAR İYİ YAPILMALI

  ABD’nin İsrail eski Büyükelçisi Martin S. Indyk, İsrail’in Suriye’ye yapacağı bir saldırıdan elde edilecek kazançla, Esad hükümetinin böyle bir saldırıyı çıkarları için kullanması halinde yaşanacak zararın iyi hesaplanması gerektiğini ifade etti.

   

  Indyk, Esad’ın son çare olarak kimyasal silahları kullanabileceğini belirterek, “Ancak böyle bir durumda kırmızı çizgiler aşılmış olur. Bu da bütün tartışmayı değiştirir. Uluslararası kamuoyunda Esad’ı durdurmak için güçlü bir hissiyat oluşur” dedi.

   

  Indyk, bu durumda özellikle Rusya ve İran’ın Suriye’ye verdiği desteğin azalacağını ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı