Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pentagon’dan Boeing’e 35 milyar dolarlık dev ihale

  WSJ
  25 Şubat 2011 - 17:55Son Güncelleme : 25 Şubat 2011 - 17:55

  Pentagon, yaklaşık 35 milyar dolar değerinde olan yakıt ikmal uçakları ihalesini ABD’li uçak üreticisi Boeing’e vererek, uzun süredir devam eden bir belirsizliği ortadan kaldırsa da Atlantik’in iki yakasını birbirine düşürme potansiyeline sahip yeni bir siyasi çatışmayı tetiklemiş olabilir.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor      

                          

  ABD Hava Kuvvetleri’ne uzun yıllardır yakıt ikmal uçakları tedarik eden Boeing, bu ihaleyle görevini devam ettirecek. Pentagon’un bu hamlesi aynı zamanda, dünyanın en büyük savunma piyasasına sahip olan ABD’nin Avrupalı savunma tedariki sağlayan şirketlere yakın olmaya devam ettiği anlamına da geliyor.

   

  Açıklamanın öncesinde, Alabama, Mississippi ve Louisiana valileri, ABD Başkanı Barack Obama’ya, ihalenin diğer katılımcılarından Avrupa Havacılık ve Uzay

  Savunma Birliği’nin (EADS) desteklenmesini istedikleri bir mektup yazdı.

   

  Haberin yayılmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Alabama’nın Cumhuriyetçi Senatörü Richard Shelby, Pentagon’un aldığı karardan dolayı hayal kırıklığına uğradığı ancak şaşırmadığını söyledi.  

      

  HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI      

  EADS’nin Kuzey Amerika operasyonlarından sorumlu Ralph Crosby, bunun kesinlikle hayal kırıklığına neden olan bir karar olduğunu söyledi ve ABD Hava Kuvvetleri’yle bu karara nasıl vardıklarını hakkında konuşmak istediklerini belirtti.

   

  Pentagonlu yetkililerse, her iki şirketin de şikâyetlerini yapmadan önce biraz beklemeleri gerektiğini söyledi.

   

  Savunma Bakanı Yardımcısı William Lynn, ihalenin sonucunu açıklarken, Pentagon’un maliyetleri kısmaya odaklanmak istediğini söyledi.

   

  Lynn aynı zamanda, “Bu ihale, sadece vergi mükelleflerinin ve hava savaşçılarının yararına” dedi.

   

  Savunma Bakanlığı, anlaşmanın ilk aşamasına göre, 2017 yılına kadar toplamda 18 adet uçak teslim edilecek. Bu uçakların maliyetinin 3.5 milyar dolar olduğu belirtildi.

   

  Hava Kuvvetleri  Sekreteri Michael Donley, toplam anlaşmanın 30 milyar doların üzerinde bir değerde olduğunu söyledi.

   

  İSTİHDAM ATAĞI

  Son yılların en yüksek işsizlik oranıyla boğuşan ABD’de, imalat sanayinde binlerce kişinin işi tehlikedeyken, Boeing uçaklarını Washington ve Kansas’taki mevcut fabrikalarında üreteceğini açıkladı ve bu süreçte yaklaşık 50 bin kişiye istihdam fırsatı yaratacaklarını söyledi.

   

  EADS ise 48 bin ABD’liye istihdam sağlayacaklarını ve bununla birlikte Körfez Bölgesi’nden de işçi getireceklerini açıklamıştı.

   

  *Bu yazı WSJ'de "Boeing Bid Beats Europe for Tanker" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı