Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pentagon andıcı

  Hürriyet Haber
  28 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 23:45

  ABD Savunma Bakanlığı’nın, Amerikalı “iliştirilmiş” gazetecilerin Afganistan’daki operasyonlarla ilgili tutumunu tek tek değerlendirmeye tabi tuttuğu; “olumlu,” “nötr” ve “olumsuz” gibi notlar verdiği ortaya çıktı.

  PENTAGON, ABD ordusunun Afganistan’daki operasyonlarını haberleştiren Amerikalı muhabirlere “not verildiği” yönündeki iddiaları bu hafta reddetmişti. ABD Savunma Bakanlığı’nı yalanlayan ve bu iddiaların doğru olduğunu kanıtlayan haberi ise, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin resmi yayın organı olan “Stars and Stripes” Gazetesi yaptı.

  Dün gazetede “Dosyalar, Pentagon’un, muhabirlerin sicilini tuttuğunu doğruluyor” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Amerikalı gazetecilerin Afganistan’daki askeri görevlerle ilgili haberleri nedeniyle ordu tarafından “olumlu,” “nötr” ve “olumsuz” diye notlandırıldığını kanıtlayan belgelere ulaşıldığı bildirildi.

  Taşeron PR’cılar

  Habere göre, Pentagon, Afganistan’daki birliklere “iliştirilen” gazetecilerin, ABD’ye döndüklerinde ne yönde haber yaptıklarını görmek ve buna bakarak her birine birer not vermek üzere Rendon Group adlı bir halkla ilişkiler firmasıyla anlaştı. Şirket, gazetecilerin nasıl nötrleştirilebileceğine dair öneriler de getirdi. Ancak hem şirket, hem de ABD yetkilileri, ordunun resmi gazetesindeki bu iddiayı reddettiler.

  Muhabirleri böyle fişlediler

  İşte “Pentagon andıcının,” ABD medyasına yansıyan ve en yenisi mayıs tarihli olan bazı bölümleri:
  İsmi açıklanmayan büyük bir gazetenin muhabiri için: Yaptığı haberlerin yüzde 83.33’ü nötr, yüzde 16.67’si ise ordunun hedefleri dikkate alındığında olumsuz.

  Bir başka ‘seçkin’ gazeteci hakkında: Bu muhabirin orduyla ilgili haberleri nötr veya olumlu.

  Bir TV kanalının muhabiri için: Objektif olmayan bir bakış açısına sahip. Başarılı bir operasyonun iyi yönlerini haberleştirmesi sağlanarak, olumlu bir yayın politikası elde edilebilir.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı