« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Penisim küçüktü kaynanam hastalandı

Doping kontrolü dünyadaki bütün sporcuların baş belası. Hele kontrol sonucu pozitif çıkarsa ceza gerçeğiyle yüz yüze kalmak her sporcu için bir felaketle eşdeğer. Bütün bu süreç sonunda dopingli çıkan sporcuların bahaneleri arasında öyle ilginç fanteziler var ki en sıkı romancılara taş çıkartır.

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME

Hiç şüphesiz kariyerinin en iyi iki sezonunu geçirmişti. Önce 2008’deki Olimpiyat Şampiyonluğu, ardından 2009 yazındaki Dünya Şampiyonluğu... Amerikalı 400 metre koşucusu LaShawn Merritt’i nihayet rahat bir sonbahar dönemi bekliyordu. 2009’un son aylarını biraz daha hafif antrenmanlarla geçirebilir, binlerce saatlik çalışmanın yorgunluğunu atabilirdi.
Ancak 2010 yılı büyük bir şokla başladı Merritt için. ABD Doping Ajansı’ndan (USADA) gelen bir bilgiye göre 2009’un ekim ayıyla 2010’un ocak ayları arasında girdiği üç doping kontrolü de pozitif sonuç vermişti. Vücudunda steroid türevleri olan DHEA ve pregnenolone maddeleri tespit edilmişti. Bu ihlalin cezası 24 ay yarışlardan men cezasıydı. Dünyası başına yıkılmıştı şampiyon atletin.
Sonrası mı? Bir disiplin soruşturması, tehlikeye giren bir spor kariyeri ve de özel hayatını gözler önüne serecek bir hukuk süreci... 2010’un ilk aylarında ceza alacağı belli olduktan sonra bir açıklama yaparak akılsız ve egoist bir hata yaptığını, içindekileri okumadan kullandığı bir ilacın buna yol açtığını duyurdu. İlaç, bir penis büyütücüydü! Evet, bu penis büyütücü ilaç yasaklı maddeleri içeriyordu ve o da büyük bir ihmal sonucu ilacın muhtevasını okuma gereği bile duymamıştı.
USADA, işbirliğine yatkın tavrını dikkate alarak Merritt’e 24 yerine 21 ay ceza verdi. Böylece ilk ihlalden 21 ay sonra 2011’in yaz aylarında ceza bitecek ve Güney Kore’nın Daegu şehrindeki Dünya Atletizm Şampiyonası’nda yarışabilecekti. Öyle de oldu. Merritt son dünya şampiyonu unvanıyla ABD seçmelerine katılmadan Daegu’ya katılma hakkına sahip oldu. Antrenmanlarını aksatmamıştı. Formda ve favori sıfatıyla geldiği şampiyonada finale çıktı, altın madalyayı son metrelerde Grenadalı rakibi Kirani James’e kaptırdı.

TEZGAHTAR ŞAHİDİMDİR

Öte yandan, Merritt’in hukuk maratonu sona ermedi. Aldığı 21 aylık ceza Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC kurallarına göre olimpiyatlarda yarışmasına engeldi. Çünkü IOC, geçmişte altı aydan uzun süreli doping cezası almış sporcuları, cezalarını çekmiş olsalar bile olimpiyatlara almıyordu. Bu sebeple Merritt, 2012 Londra Olimpiyatları’nda unvanını piste çıkamadan kaybedecekti.
Merritt işin peşini bırakmadı. Olimpiyatlarda yarışma hakkına tekrar kavuşabilmek için Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a gitti. Mahkemeye başvururken de en büyük kozu yasaklı maddeleri yarış sezonu dışında almış olmaktı. Ancak, mahkemeye daha sağlam deliller sunarken tüm özel hayatı ortaya döküldü. Hatta kendisine penis büyütücü satan tezgâhtarın bile ifadesine başvuruldu. 7-Eleven’daki tezgahtar Merritt’in sportif başarılarından bihaberdi ama 2009’un son aylarında dört-beş kez dükkan gelip meyve suyu ve piyango bileti alıp çıkan, sonra geri dönüp ExtenZe adlı penis büyütücü ilaçla beraber kondom satın alan adamı hatırlıyordu.
Sonunda CAS, IOC’nin men cezasının ağır olduğuna karar verip Merritt ve benzeri durumdaki sporcuların yolunu açtı. Böylece Merritt, özel hayatının tüm dünyanın gözleri önüne serilmesini sineye çekip hedefini belirledi: Her zamankinden çok çalışıp 400 metrede üst üste ikinci olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan ikinci atlet unvanını ele geçirmek.

DİŞ MACUNU KURBANI MI ARARSIN YOKSA ÖLÜ İKİZ MAĞDURU MU

* İMDADINA KARISI YETİŞTİ
Milan futbol takımının forvet oyuncusu Marco Boriello 2007’de bir doping testine girdi ve tahlilde kortikoid maddesine rastlandı. Boriello’nun imdadına karısı yetişti. “Marco ile seviştik ama bendeki vajinal enfeksiyon ona da geçti. Bunun üzerine kendi kullandığım pomadı ona verdim. Meğer pomatta yasaklı madde varmış.”
* BÜYÜME BOZUKLUĞU ÇEKEN KAYNANA
2002 Fransa Bisiklet Turu sırasında Litvanyalı bisikletçi Raimondas Rumsas’ın karısı otomobilinde EPO, ensülin ve büyüme hormonuyla yakalandı. Rumsas ilaçların hiçbirinin kendisi için olmadığını, hepsini kayınvalidesinin kullandığını iddia etti ama ceza almaktan kurtulamadı. Bir Fransız doping uzmanına göre iddia doğruysa kayınvalidesi aynı anda kanser ve diyabetten mustarip olmalı, ayrıca büyüme bozukluğu sorunu yaşamalıydı.
* DİŞ MACUNUYLA SABOTAJ
Olimpiyat şampiyonu Alman uzun mesafe koşucusu Dieter Baumann’ın 1999’un kasım ayındaki iki doping testi de pozitif çıktı. İdrarında nandrolon tespit edilmişti. Kariyerinin artık sonlarına gelmiş Baumann bunun bir sabotaj olduğunu iddia etti: Bir hasmı diş macununa yasaklı madde bulaştırmıştı. Bununla yetinmedi suç duyurusunda bile bulundu.
* CİNAYET ROMANINA HAZIRLIK
Belçikalı dünya şampiyonu dağ bisikletçisi Mario De Clercq’in evi 2003’ün eylül ayında basıldı. Evde büyüme hormonlarıyla antrenman ve yasaklı madde kullanım takvimi yazılı bir ajanda bulundu. De Clercq ajandayı, yazmayı planladığı roman için kullandığını iddia etti.
* ÖLÜ İKİZDEN BULAŞAN KAN HÜCRELERİ
Amerikalı bisikletçi Tyler Hamilton’ın 2004 İspanya Turu sırasında vücuduna kan transferi yaptığı tespit edildi. Başka bir kişinin kanı ona zerkedilip hematokrit oranı, dolayısıyla da dayanıklılığı artırılmıştı. Hamilton bu yabancı alyuvar hücrelerinin annesinin karnında ölen ikizinden kendisine bulaştığını iddia etti.
* ATEŞLİ GECENİN ETKİLERİ
Amerikalı sürat koşucusu Dennis Mitchell 1998’de antrenman sırasına bir doping kontrolüne girdi. Kontrol sonucuna göre vücüdundaki testosteron oranı aşırı yüksekti. Mitchell’a göre açıklama basitti. Önceki gece dört kez cinsel birleşme yaşadığı ve beş şişe bira içtiği için yükselmişti testosteron.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz