Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PEN'den tebrik

  İSTANBUL (A.A)
  21 Ocak 2011 - 17:49Son Güncelleme : 21 Ocak 2011 - 17:49

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), “Pen İfade Özgürlüğü Ödülü”nü kazanan gazeteci Nedim Şener'i kutladı.

  TGC, uluslararası PEN İfade Özgürlüğü Ödülü'nün bu yıl Milliyet gazetesinden Nedim Şener'e verilmesi dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Daha önce de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2009 Basın Özgürlüğü Ödülü'nü alan Nedim Şener'i kutlayan TGC'nin basın açıklaması söyle:
  “Meslektaşımız Nedim Şener, gazeteci Hrant Dink cinayetinin aydınlanması konusunda Milliyet gazetesinde yayımlanan haberleri ve yazdığı 'Dink Cinayeti İstihbarat Yalanları' adlı kitabıyla, Türkiye'de ifade özgürlüğü hakkının temel hak ve özgürlüklerinin omurgası olduğunu yeniden hatırlatmıştır. Evrensel barışı savunup, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı çıkan, çağdaş bir hukuk devleti ve halkın haber alma özgürlüğü için hizmet eden gazeteciler ağır bir baskı altında çalışmak zorunda kalıyor, saldırıya uğruyor, öldürüyorlar. Gazeteci cinayetlerinin üstü örtülüyor, davalar zaman aşımına uğratılıyor. 50 gazeteci tutuklu, 2 bin gazeteci yargılanıyor, 4 bin gazeteci hakkında da soruşturma yürüyor. 2011 yılında bu utanç tablosunun değişmesini umuyoruz. Hrant Dink cinayeti konusunda yaptığı araştırmalar nedeniyle 32.5 yıla varan hapis istemiyle yargılanan Nedim Şener'in çalışmalarının çok önemli olduğunu düşünüyor ve Pen İfade Özgürlüğü Ödülü'nü kazanması nedeniyle kutluyoruz.”

  Uluslararası PEN ile Oxfam Novib'in, aynı ödülü, Türkiye'den 2003'te Ragıp Zarakol'a, 2006'da da Hrant Dink'e verdiği belirtilen açıklamada, her yıl değişik sayıda kişiye verilen PEN ödülüne bu yıl, Milliyet'ten Nedim Şener ile Rus film yapımcı Andrei Nekrasov, Azerbaycanlı gazeteci Sakit Zahidow ve Siri Lanka'dan gazeteci J.S. Tissainayagam'ın layık görüldüğü anımsatıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı