Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pembe Panter ve IBM System 360

  Siyami Kahyaoğlu / skahyaoglu@hurriyet.com.tr
  29.04.2004 - 20:47 | Son Güncelleme:

  Nisan 2004 benim hayatımda çok önemli yerleri olan iki ürünün kırkıncı yılıdır.

  Bunlardan birincisi herkes için çok önemli midir bilmem ama benim en sevdiğim çizgi ve film dizisi Pembe Panter’in kırkıncı yılıdır.

  Tüm bilişimcilerin hayatını değiştiren kırkıncı yıl kutlaması ise IBM System 360. Doğum tarihi 7 Nisan 1964, ürünü tüm dünyaya basın toplantısı ile ilan eden efsanevi başkan Tom Watson Jr. ve yine Tom Watson Jr.’un söylediği gibi ‘hayatının en riskli kararı’ ve ölçülebilen risk bugünkü değerlerle yaklaşık 30 milyar dolar.

  O dönemlerin önemli anaçatı bilgisayar yapımcılarını hatırlayalım: Burroughs, Control Data, Remivac Rand, Honeywell, General Electric.

  Tüm dünyada bu önemli devrimin yıldönümü kutlama törenleri yapılırken Türkiye’de hiçbir şey duydunuz mu? En azından ben duymadım. Tarihini hatırlamayanların nelerle meşgul olduğunu tahmin etmek güç değil. Ama sizlere bir yayın tavsiye edebilirim.

  ftp://ftp.software.ibm.com/eserver/zseries/misc/bookoffer/download/360revolution_040704.pdf

  IBM 360 gerçek bir devrimdi. System 360’ın neleri hızlandırdığını bir hatırlayalım:

  1-SABRE projesi sivil havacılıkta gerçek bir devrim niteliğindeydi; uçuş fiyatlarının bugün bu kadar ucuza yapılabilmesi bu proje ile mümkün oldu.

  2-Mercury, Gemini, Apollo projeleri ve aya insanlı seyahatin bu sistemle mümkün olduğunu biliyor muydunuz? (Acaba bugünkü bazı işletim sistemleri yarı yolda tekrar başlama komutu verse idi ne olurdu diye gülümseyerek düşünmeden geçemedim.)

  3-Multiprogramming ve multiprocessing’in mümkün olduğu ilk sistemlerdendi.

  Daha birçok özelliği vardı ama bir konuda bugünkü sistemlere göre çok farklı idi: Virüs problemi yoktu ve 360 ailesinden gelen sistemlerde hala bu problem yok. Daha sonraki 370’lerde de Z serisinde de bu problem halen olmadı. Çünkü sistemler insanlara virüs üretme olanaklarını sunmuyordu, eğer virüs üretecek silahları (kasten mi bilmiyorum) insanların eline işletim sistemleri yolu ile vermezseniz virüs problemi olmaz.

  360 ailesi en güvenli ve en sağlam yapıya sahipti, halen en güvenli ve en sağlam yapıya sahip.

  Üzerinde çalışan işletim sistemlerinden birisi de bu en sağlam yapıya uygun en sağlam ve virüs problemi olmayan Linux. Yukarıda tavsiye ettiğim dökümanın 57. sayfasında sizi bir penguen tüm sevimliliği ile karşılıyor ve altında diyor ki: ‘En hızla pazar payını büyüten işletim sistemi Linux’. Bu sırada kendini Linux’a rakip görmeye çalışan oyun makinesi ve PC işletim sistemi imalatçıları nerede mi? Bu dökümanda yoklar.

  Bence ya Linux eğitimi alıyorlardır ya da yeni güzel bilgisayar oyunları hazırlıyorlardır.

  Bilge, köpek ve gölet

  Bir bilge bir göletin başında oturmaktadır. Dikkatini susuzluktan kırılan bir köpeğin devamlı olarak gölete kadar gelip, tam su içecekken kaçması çeker. Dikkatle izler olayı; köpek susamıştır, ama gölete geldiğinde sudaki kendi aksini görüp korkmaktadır, bu yüzden de su içmeden kaçmaktadır.

  Sonunda köpek dayanamayıp kendini gölete atar ve kendi aksini görmediği için, kana kana su içer.

  O anda bilge düşünür, ‘Benim bu olayda öğrendiğim şu oldu:’ der: ‘Bir insanın istekleri ile arasındaki engel, çoğu zaman, kendi içinde büyüttüğü korkulardır. Kendi içinde büyüttüğü engellerdir. İnsan bunları aşarsa, istediklerini elde edebilir.’

  Ama biraz daha düşününce, aslında gerçek öğrendiği şey; ‘insanın, bir bilge bile olsa, bir köpekten öğrenebileceği bilgilerin var olduğudur. Bu yüzden ne varsa paylaş, senden de öğrenilecek bir şeyler vardır, diğer insanlar için.’

  Bu hikayeyi İnternet’ten bana yollayan dostlar Tezcan ve Vural’a teşekkür ederim. Ne kadar da güzel anlatıyor açık sistemleri ve Linux felsefesini.

  NOT: Sevgili editörüm Yurtsan Atakan’ın önayak olduğu Bilgisayar Türkçesi istemiyoruz kampanyasının içeriğine karşıyım. Bu konuda detaylı yazımı ancak gelecek sayıda yazabileceğim yer sorunumdan dolayı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı