Gündem Haberleri

  Pembe Köşk ziyarete açıldı

  A.A
  26.10.2007 - 17:01 | Son Güncelleme:

  Pembe Köşk olarak bilinen “İsmet İnönü Evi”, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ziyarete açıldı.

  Senede iki defa ziyarete açılan ve her defasında cumhuriyetle ilgili değişik konuların işlendiği serginin bu yıl ki teması “Cumhuriyetin Kalkınma Mucizesi” olarak belirlendi

  İsmet İnönü Ailesi'nin eşyaları, fotoğrafları ve bazı belgelerin yer aldığı Pembe Köşk'ün ziyarete açılması nedeniyle aralarında SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın da bulunduğu çok sayıda davetli Pembe Köşk'te hazır bulundu.

  İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker burada yaptığı konuşmada, her yıl köşkün ziyarete açılması nedeniyle güncel konuların tema olarak seçildiğini belirterek, bu yıl da “Cumhuriyetin Kalkınma Mucizesi”ni seçtiklerini söyledi. Toker, “Hem babam ve annemin 1916 yılından itibaren hayatlarından örnekler var ve aynı zamanda 1923-1950 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde yapılan kalkınma faaliyetleri (demir yolu yapımı, fabrika açılışı) resimleri yer alıyor” dedi.

  Toker, babası İsmet İnönü'nün 1909 yılında akademiden mezun olurken giydiği kıyafet ile annesinin ilk Cumhuriyet balosunda giydiği ve sonradan tayyör olarak kullandığı kıyafetin de ilk kez sergilendiğini kaydetti.

  Köşkün yemek odası hakkında bilgi veren Toker, Atatürk'ün köşke çok sık geldiğini belirtti ve “Atatürk yemek odasının büyük olmasını istemiş. Zamanı olmadığı için yemek sırasında aynı zamanda çalışırdı. Herkesin fikrini alır, sonra fikrini söylerdi. Kimseye sesini yükseltmezdi. Atatürk'ün sofraları neşeli ve saygılı olurdu” dedi.

  Atatürk'ün bir yemek sırasında kendisine ne olmak istediğini sorduğunu da belirten Toker, “Öğretmen olmak istediğimi söylediğimde çok sevinmişti” diye konuştu.

  İsmet İnönü'nün silahları ile askeri ortaokul (rüştiye) diplomasının da bulunduğu sergide, Rahmi Koç Müzesi tarafından onarılarak hediye edilen İnönü Ailesi'nin 1930'lu yıllardan kalma “Sautier&Jaeger” marka gramofonu da yer alıyor.

  Sergi, 26 Kasıma kadar her gün 10.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı