Gündem Haberleri

  Pembe Köşk ziyarete açıldı

  A.A.
  24.10.2011 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Pembe Köşk” olarak bilinen İsmet İnönü Evi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ziyarete açıldı.

  İnönü Vakfı ile Sevinç Erdal ve İnönü Vakfı tarafından düzenlenen, “Demokrasilerde Sanata Hoşgörü” sergisi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sergide, Erdal İnönü'nün karikatürleri yer alıyor.

  İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, yaptığı açıklamada, her yıl iki kez ziyarete açılan Pembe Köşk'te, geçmişte bir çok defa Ulu Önder Atatürk'ün misafir olarak ağırlandığını anlattı.

  Kendisi de bu ziyaretler sırasında Atatürk ile sohbet etme imkanı bulduğunu ifade eden Toker, “Ben o zamanlar küçük bir çocuktum. Manevi kızı Ülkü de Atatürk'e bu ziyaretler sırasında eşlik ederdi. Bu vesileyle Atatürk benimle de ilgilenir, şakalaşır ve sohbet ederdi” diye konuştu.

  Atatürk'ün sık sık Pembe Köşk'teki yemek masasında akşam yemeklerinde ağırlandığını kaydeden Toker, “Tabii o zamanlar ben Atatürk'ü bir devlet büyüğü gibi değil, bir aile dostu gibi görürdüm. Babam başbakandı ama çocuk olduğum için bunun da özel bir görev olduğunu bilmezdim. Daha sonraları Atatürk'ün büyük bir devlet adamı olduğunun farkına vardım ve O'nu her zaman anılarımda yaşattım” şeklinde konuştu.

  Pembe Köşk'ü ziyaret eden çocuklara da Atatürk'ü anlatan Toker, o döneme ilişkin anılarını, “Atatürk çok yakışıklı ve kibar biriydi. Sizin yaşlarınızdayken benimle şakalaşır, saçımı çekerdi. Her zaman cana yakın ve sevecen davranırdı. Birlikte marşlar söylerdik” sözleriyle dile getirdi.

  “Demokrasilerde Sanata Hoşgörü”

  Pembe Köşk'te İnönü Vakfı ile Sevinç Erdal ve İnönü Vakfı tarafından düzenlenen, “Demokrasilerde Sanata Hoşgörü” sergisi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
  Köşkün balo salonu olarak kullanılan bölümünde, daha önce İstanbul'da iki kez sergilenen, Ankara'da ise ilk kez ziyaretçilerle buluşan, Erdoğan Başol, Tan Oral, Salih Memecan, Bedri Koraman ve Nehar Tüblek gibi ustaların Erdal İnönü'yü çizdiği karikatürleri yer alıyor.
  Bu bölümde ayrıca, Erdal İnönü'nün yazdığı kitaplar, Prof. Dr. A. Boutoric ve H. Sebban'dan çevirdiği “Ortaokullar ve bu seviyedeki başka okullar için fizik yardımcı kitabı”, noktalama cihazı, trigonometride fonksiyon cetveli, babası İsmet İnönü'ye yazdığı mektuplar, fotoğrafları, özel eşyaları ve giysileri de sergileniyor.
  İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, gazeteci Can Dündar'ın kaleme aldığı, İsmet İnönü ile Erdal İnönü'nün birbirlerine yazdığı mektupların yer aldığı “Canım Erdalım, Sevgili Babacım” kitabının, Erdal İnönü'nün vefatının 4. yıl dönümü olan 31 Ekim'de Pembe Köşk'te tanıtımının yapılacağını bildirdi.
  Daha önce İsmet İnönü'nün, oğlu Erdal İnönü'ye yazdığı mektupların yer aldığı kitabın yayınlandığını hatırlatan Toker, “Bu kitaba şimdi de ağabeyimin babama yazdığı mektupları ilave ettik. İçinde kartpostalların da bulunduğu renkli bir kitap haline geldi” bilgisini verdi.
  Pembe Köşk, 20 Kasıma kadar ziyaret edilebilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı