"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Pembe Köşk’te ’Akis’ten yankılar

CUMA akşamı saat 18.00’de Ankara’da Pembe Köşk’teydik.

Metin Toker’den ’Akis’ler (*) kitabının tanıtım toplantısına katıldık.

Kitabı Özden Toker ile Kurtul Altuğ hazırlamış.

Açış konuşmasını Özden Toker yaptı, ardından Kurtul Altuğ, Jale Candan, Adalet Ağaoğlu, Güneri Cıvaoğlu, Atillá Bartınlıoğlu konuştu.

Akis sadece haftalık bir dergi değildi, bir siyaset güncesiydi; diri, atılgan, sakınmadan doğruyu yazan... Üslubuyla da bir farkı vardı, insanı meraklandıran, öğrenme isteğini tahrik eden bir dergi.

Benim de belleğimde o günlerden birçok haber var.

"Akis’in özelliği neydi?" sorusunun yanıtını aradım. Yazı tekniğiyle okurun kafasında iz bırakmayı başarıyordu. Günün birçok olayını, kişisini o akşam Akis’te yayımlandığı biçimde anımsadım.

Salonda; genç kuşaktan birçok kişi vardı, çoğunluğu da gazeteciydi. Onlar, bir yazı yüzünden hapishanelere düşen gazetecilerin yaşadıklarını, Türkiye’deki demokrasi tarihinin en okunması gereken bölümlerini bu kitaplarda bulacaklar.

* * *

ÖZDEN TOKER, Önsöz’de Akis’in, orada çalışanların, yazarların serüvenlerini anlatıyor.

Hiç kuşkusuz, özellikle bugünün okurları açısından önemi bir belge, Yazı İşleri Müdürü Kurtul Altuğ’un 29 Aralık 1967’deki veda yazısı:

"Sevgili Akis Okuyucuları. Şu satırları size yazarken hissiyatımı ifade edecek kelime bulamıyorum. Gençliğimin en verimli yıllarını verdiğim <ı>Akis’in son sayısına son yazıyı yazmak, bana cidden zor geliyor. Akis, on dört yıllık yayın hayatı içinde, hak bildiği yolda azimle yürümesini bilmiş bir yayın organı idi."

Veda yazısında adı geçen adlar, daha sonraları alanlarının doruklarında yazdılar, yarattılar, ürettiler.

Başlarken de Kurtul Altuğ da derginin özelliğini, Metin Toker’in kişiliğini yazmış:

"Her birinde bir gerçek yatan, her birinde alınacak çok ders ve öngörü bulunan, bana göre Türkiye’nin en büyük ve vatansever gazetecisi Metin Toker işte bu."

Kurtul Altuğ, Jale Candan, o günleri aynı heyecanla anlattılar.

Adalet Ağaoğlu da, bir Akis yazarıydı, orada tiyatro eleştirileri yazardı. O günleri Özden Toker, Metin Toker ile dostluklarını anlatırken, hem bir derginin hem de o dönem Ankara’sının siyasal havasını yansıttı.

Bugünün usta gazetecisi Güneri Cıvaoğlu’nun gazeteciliğe başlamasını, mesleğinde ilk günlerini anlatması, gerçekten ilgi çekiciydi.

* * *

METİN TOKER’DEN ’AKİSLER, iyi bir gazetecinin haftalık yazıları.

Onları okurken iki özellik dikkatinizi çekecektir: Biri demokrasi mücadelesinden bir kesit, diğeri de onun etkileyici, çarpıcı yazma tekniği.*
) ’Metin Toker’den "Akis"ler’, Özden Toker-Kurtul Altuğ, Bilgi Yayınevi, Ankara, Ekim 2007, 419 s.
X