TRABZON HABERLERİ

Pekşen Mevsimlik Ve Taşeron İşçilerin Durumunu Değerlendirdi

IHA
13.10.2015 - 15:14Son Güncelleme : 13.10.2015 - 15:15

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ AVUKAT HALUK PEKŞEN, ARAKLIDA SEÇİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ.

IHA

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, CHP iktidarında kamu kurumlarında mevsimlik ve taşeron olarak çalışanların tamamının kamu kadrolarına alınacağını söyledi.
CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Araklı ilçesinde vatandaşlarla ve işçilerle buluştu. Trabzon’un Araklı ilçesindeki ÇAYKUR’a ait çay fabrikasında incelemelerde bulunan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, burada sosyal güvenceden yoksun olarak çalışmak durumunda olan işçilerin sorunlarını dinledi.
Çay üreticisinin ve çay sanayicisinin sorunları yanında sektörde mevsimlik olarak büyük hak kayıplarına uğrayan çalışanların da sorunlarını dinleyen Pekşen, Karadeniz Bölgesi’nde çay üreticisinin, çay sanayicisinin ve sektörde çalışanların sorunlarının çığ gibi büyüdüğünü belirterek, "Ziyaret etiğimiz Araklı ÇAYKUR Çay Fabrikası’nda işçilerimiz ve çalışanların sorunlarını dinleme şansına sahip oldum. Gerçekten ülkede son yıllarda sorun yumağı birikmiş olduğunu gördük. Çay fabrikasında çalışan çok kıymetli ziraat mühendislerimiz ve orman mühendislerimiz çay fabrikalarından geçici işçi statüsüyle bir kaç ay ancak çalışabiliyorlar. Ömürlerinin uzun bir süresini bu fabrikalarda çalıyormuş gibi tamamlıyorlar. Elbette bu kabul edilebilir bir iş barışı, çalışma barışı durumu değildir. CHP’nin 7 Haziran’da ve 1 Kasım’da çay üreticisine taahhüt ettiği önemli sorunlardan birisi de bu fabrikalarda çalışan mevsimlik işçilerin kamu kadrolarına alınmaları konusuydu. Yine bu fabrikalarda çalışan mevsimlik işçilerin kamu kadrolarına alınmaları partimizin en önemli projelerinden birisidir” dedi.
CHP Milletvekili Pekşen, Karadeniz Bölgesi’nin çay üretiminde ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade ederek "Türkiye’nin tamamını tehdit eden, Türkiye’nin en büyük çay üretim merkezi olan Rize, Trabzon, Giresun ve Artvin illeri çay üretiminde ciddi bir sorunla karşı karşıyalar bu da çaya uygulanan kota. Çay üreticisi ürününü kota sınırını kaldırarak gerektiği gibi pazara sunamıyor. Bu tabi üreticinin ekonomik girdilerinin çok yükseldiği bir dönemde büyük bir maliyet artışı sağlamak ve kota sınırlaması getirildiği içinde çay piyasada etkin olması gereken ekonomik değerinde vatandaşa katkı anlamında da yansıyamıyor" şeklinde konuştu.
"GÜMRÜK KAÇAĞI ÇAY TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FİNASMANINDA KULLANILIYOR"
Pekşen, gümrük kaçağı kaçak çay sorununa da vurgu yaparak "Asıl sorunlardan birisi de Türkiye’ye gümrük kaçağı olarak komşu ülkelerden giren 10 binlerce ton çay. Gümrük kaçağı ile birlikte hem çay sektörü haksız bir rekabet ile karşı karşıya bir durumda. Hem de üreticisinin çok büyük bir engelle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Türkiye’ye gümrük kaçağı olarak giren çay da terör örgütünün finansmanında kullanılıyor. Uzun zamandır bunu adres olarakta veriyorum. Doğubayazıt’ta, Van’da çay dağıtımı yapılan depoları Türkiye’de herkes biliyor. O depolardan Türkiye’ye gümrük kaçağı olarak sokulan o çaylar bir takım market zincirlerinde içeriden ithal alınan Karadeniz Bölgesi’ndeki çaylarla harmanlanıp piyasaya ucuz çay olarak satılıyor. Bu hem Türkiye’nin terörle mücadele bekası için çok büyük bir sorun hem çiftçimizi için, hem çalışan insanlar ve sektörümüz için büyük bir sorun" ifadelerini kullandı.
"MEVSİMLİK VE TAŞÖREN İŞCİLİRİMİZE KAMU KADROSU VERECEĞİZ"
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, gerek mevsimlik işçiler gerek taşeron işçilerin CHP iktidarında kamu kadrosuna alınacağını belirterek, bu konudaki tüm yasal düzenlemeyi içeren metin hem 7 Haziran seçimlerinde seçim beyannamesinde hem de 1 Kasım’da yapılacak seçim beyannamesinde var olduğunu kaydetti.
Pekşen, "CHP’nin 7 Haziran seçim bildirgesini okumuş olan arkadaşlarımız hepsi biliyorlar ki, gerek mevsimlik işçiler, gerekse sezonluk işçi statüsünde olanların tamamına karşın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kanuna karşı hile olarak nitelendirmiş olduğu kararı Adalet ve Kalkınma Partisi uygulamıyor. Oysaki bu karar, Anayasamızın 93 maddesine gereğince mutlaka uygulanmak zorunda. Çünkü Türkiye Anayasası bunu taahhüt etmiş. Bu taahhüdün icra edileceğini, bu taahhüdün karşılanacağını CHP seçim bildirgesine koydu. Bütün geçici işçilerimiz, taşeron statüsündeki işçilerimiz hepsi liyakatlerine uygun kadrolarla, kamu kadrolarında alınacaklardır" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Pekşen Mevsimlik Ve Taşeron İşçilerin Durumunu Değerlendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 15 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Pekşen Mevsimlik Ve Taşeron İşçilerin Durumunu Değerlendirdi haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı