« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pekin şampiyonu atlet dopingli çıktı

Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları'nın atletizmde 50 kilometre yürüme şampiyonu İtalyan Alex Scwazer'in dopingli olduğu ortaya çıktı.

ESMA ÇAKIR - ROMA / DHA
SON GÜNCELLEME

Dünya Anti-Doping Ajansı'nın (WADA), 2012 Londra Olimpiyatları öncesi yaptığı testlerin sonucunda doping aldığı belirlenen Alex Schwazer, İtalya Olimpiyat Takımı kadrosundan çıkarıldı.

Bu haberi, antrenmanlarını gerçekleştirdiği Almanya'nın Oberstdorf kentinde alan Schwazer, ANSA haber ajansına yaptığı açıklamada, "Nasıl olduğumu bile sormasanız iyi edersiniz. Bu oyunlarda daha güçlü olmak istemiştim. Hata ettim. Kariyerim bitti" diye yaptığı hatayı dile getirdi. 28 yaşındaki atlet, Pekin Olimpiyat Oyunları'nda, 3:37:9 saatlik dereceyle rekor kırarak, altın madalyayı elde etmişti.

AZ MADALYA AMA DAHA TEMİZ SPOR

Milli atletin dopingli çıkması, olimpiyatlarda elde edilen madalyalarla iyi bir gidişat sergileyen İtalya'da öfkeyle karşılandı. İtalya Olimpiyat Komitesi (CONI) Başkanı Gianni Petrucci, RAİ 1 kanalına yaptığı açıklamada, "Karar çok net. Bu konuda taviz veremeyiz. Daha az madalya ama daha fazla temiz spor. Temiz insanlar, bu çirkin durumdan uzak durmalı. Acı bir gün. Çünkü İtalya olarak çok iyi sonuçlar elde etmiştik ama bu sarsıcı haber her şeyi berbat etti" diye konuşarak, söz konusu atletin İtalya Olimpiyat takımından çıkarıldığını duyurdu.

İtalya Atletizm Federasyonu (FIDAL) Başkanı Franco Arese ise, "Bu durumla mücadele etmek adına bir madalya eksik kalsın. Yarış öncesi bunun ortaya çıkması isabet oldu. Böylece dopingle mücadele artırılmış oldu" diye tepkisini ortaya koydu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler