"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Peki Şimdi Ne olacak?

Son 20 gündür gündemdeki olaylar Gezi Parkı ve sonrasında gelişen olaylar ekseninde devam edince müzik dünyasından biraz koptuk.İşin doğrusu bu dönemde ben de çoğu kişi gibi ne müzik dinlemek istedim, ne de buna heves edebildim. Konserler iptal oldu, yeni albümlerin lansmanları ertelendi.

Özellikle yaz demek kültür ve sanat etkinliklerinin patlama yaşadığı dönem olunca, şu an geldiğimiz noktada nerdeyse her etkinlik iptal edilmiş veya ileri (belirsiz) bir tarihe ertelenmiş durumda. Organizatörler, bazı konserler için ertelendi diyor ama muhtemelen o ertelemeler de yakında iptal olarak netleşecektir.

 

12. One Love Festivali, Vodafone İstanbul Calling konserlerinin büyük bölümü, Avea Escape to Music Festivali, Electroni/images/100/0x0/55ea5d93f018fbb8f87b34f6ca Festivali son 20 günde iptal edilen veya ertelenen en mühim organizasyonlar.  Mehmet Tez dün Hafif Müzik sitesindeki yazısında belirtmiş “hem konsere gitmek istiyorum, hem direnmek. Ne müzikten vazgeçmek istiyorum ne fikirlerimden” , aynen katılıyorum. Bu olaylar, insanlar için bir uyanış, bir kenetlenme doğurdu bu tartışmasız. Ama tüm kültürel etkinliklerin iptal üstüne iptal olması, bu durumun böyle devam etmesi, bence kimseye fayda sağlamaz. Aksine mutsuzluk, umutsuzluk beraberinde daha da karamsar bir bulut kümesi getireceğini düşünüyorum. Umarım, Ağustos ve sonrasındaki konserler bu hislerle ertelenmez, iptallerle kararmaz.

 

Aslında yeni albümler için sanki bulutlar hafif hafif aralanmaya başladı. Çiğdem Erken'in ikinci albümü “İstanbul Kızı” geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı. Ada Müzik’ten çıkan albüm, turkcellmuzik’ten dinlenebiliyor. Albümün itunes üzerinden  28 Haziran tarihi ile ön satışı da mevcut. Uzun süredir hakkında konuşulan bir diğer albüm olan Aysel Gürel tribute albümü “Ayselim” de bu hafta müzik marketlerde olacak. Albümde Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Tarkan, Sertab Erener, Ayşegül Aldinç, Aşkın Nur Yengi, Ata Demirer, Yasmin Levy, Eda & Metin Özülkü, Ayla Çelik ve Mabel Matiz’den oluşan dev bir kadro yer alıyor.  Özellikle Mabel Matiz, Tarkan ve Ayşegül Aldinç coverlarını çok merak ediyorum.

 

Bu yazıya bende umut dolu hisler uyandıran, Passenger’ın “All The Little Lights” albümünü ekledim. Umarım sizler de benim gibi albümü dinlerken pozitif hislere bulanırsınız. Albüm Deezer üzerinden diğer ekstra versiyonlu şarkılarıyla birlikte dinlenebiliyor

 


PASSENGER – ALL THE LITTLE LIGHTS

 

Peki Şimdi Ne olacak


 

Temmuz sonunda çıkacağım tatil için gün saymaya başladım. Uzun yol şarkıları kafamda uçuşmaya başladı. Passenger’ı son 1-2 aydır radyolarda denk gelip, sürekli albümünü bir baştan sona ele alayım istiyordum, bu yazıya kısmet oldu.


Asıl adı Mike Rosenberg, sahne adıyla Passenger olarak biliniyor. Passenger adını, kurduğu gruptan alan Mike, grup dağılınca yine de solo albüm çıkartırken bu isimle devam etmek istemiş. Mike ‘ı nam-ı diğer Passenger’ı her radyoda duyduğumda mıy mıy James Blunt sanıyordum.  “Let Her Go” muhtemelen hepinizin duyduğu, bildiği bir şarkı, beni de kendisini tanımama sebep olan şarkıdır.


“All The Little Lights” Passenger’ın 3. Solo albümü. Geçtiğimiz sene Şubat ayında piyasaya çıkmış. Albümün kayıtları Avustralya’da tamamlanmış. Albümün limited edition versiyonu 8 adet akustik versiyonlu şarkı daha içeriyor. “The Wrong Direction” albümden ilk single olarak çıkarken , “Let Her Go” albümü patlatan single olarak yayınlanmış, son olarak da geçtiğimiz şubat ayında “Holes” 3. single olarak piyasaya sürülmüş.


Mike, iyi bir albüm için “şarkılar başlangıçta mutlaka akustik olarak üretilmeli, eğer iyiyse o şarkıdan herşey olur, her yola gelir” demiş. Passenger, iyi bir albüm için şarkının çok önemli olmasının yanında aslında albümdeki şarkıların sıralamasının da çok mühim olduğunu belirtmiş. “Arka arkaya iki tane slow şarkı koyunca, dinleyiciden çok şey istiyorum gibi hissediyorum. Albümü dinlemeye başlayınca, şarkı atlamasın, şarkılar akıp gitsin istiyorum, yeni albüm şarkı listesini hep bu kafayla yapıyorum” demiş. Bu detaycı yanıyla beni daha da kazandı Mike, Oscar’ımı şu an buradan verdim gitti kendisine./images/100/0x0/55ea5d93f018fbb8f87b34fa

 

 


“All The Little Lights” daki şarkıların hikâyelerini anlattığı röportajda en çok beni “ The Things That Stop You Dreaming” etkiledi. Şarkı seneler geçtikçe geçen sürede insanların yaşlanmasını, olgunlaştığını daha doğrusu hayatın bir çeşit dengeye oturduğunu anlatıyormuş. Rosenberg ,“Çocukken her şey daha kolay, ama insan büyüdükçe hayattaki kapılar kapanmaya başlıyor, o şanslı, umut dolu hayat gerçeğe dönüşüyor” demiş. Beni nedense bu açıklaması pek bir etkiledi. Yazıya başlarken dedim ya, galiba tatil vaktim geldi, ondan herhalde böyle bir duygusallık had safhada.


3. albümünün şarkıları kendi hayatından bir kesit olduğunu belirten Mike, şarkı sözü için çok kafa patlattığını söylemiş. Sonu bizim Teoman’a benzemesin diye içimden geçirmedim değil. Ama herhalde Mike müzik yapmayı bırakıp, tekrar başlayıp, bir daha bırakıp, yok bırakmadım diyip git geller yaşamaz sanırım. Passenger bey “Şarkı yapmazsam, kafamı toparlamak imkansız” demiş.


Albüm geçen sene çıkmış ama geç  de olsa en azından, böyle mırıl mırıl şarkıdan şarkıya geçen bir albümü, yeni bir şarkıcıyı keşfetmek beni hep mesut ediyor. Yola çıkanlara, yollara revan olanlara şiddetle tavsiye ederim.


YILDIZLAR:


Staring At The Stars


The Things Stop You Dreaming


The Wrong Direction


Holes


OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:


Let Her Go


All The Little Lights

 

KARIŞIK KASET


Bu liste Passenger’ın albümü sayesinde oluştu. Passenger’ın albümü bende bir tatil havası, bir uzun yolda gitme modu uyandırdı ki, bu liste de bundan nasiplendi.
“UzunYolŞarkıları” adıyla Youtube’da da oluşturduğum liste şimdilik bir başlangıç.


Yaz boyunca birkaç kere daha uzun yolda dinlenecek şarkılardan oluşan liste yapma niyetim var.
Siz de varsa bu listelerinizi benimle paylaşın, o yollar bu listelerle kısalsın.


Keyifli Dinlemeler…


1) Redd – Mutlu Olmak İçin
2) Kelly Clarkson – Catch My Breathe
3) Kim Cesarion – Undressed (Oliver Nelson Remix)
4) Yeasayer – Madder Red
5) Florence + The Machine – What Water Gave Me
6) Vampire Weekend – Step
7) Wild Nothing – Paradise
8) Tennis – Origins
9) Real Estate – It’s Real
10) Kings Of Convenience – Me In You
11) Mor Ve Ötesi – Daha Mutlu Olamam
12) Grouplove – Love Will Save Your Soul
13) Foals – Total Life Forever
14) Ellie Goulding – Figure 8
15) Death Cab For Cutie – Soul Meets Body
16) Casey Stratton – For Reasons Unexplained
17) The Cranberries – Just My Imagination
18) Metric – Gold Guns Girls
19) Aaliyah – We Need A Resolution
20) Violent Femmes – Blister In The Sun

 

 

https://twitter.com/hkky

 

 

Yazarın son yazıları

#18 Haziran 2013 #Direnpiyano yuvaya geri döndü
#18 Haziran 2013 #direnpiyona
#14 Haziran 2013 Mabel Matiz:Ahıra Girmeyen Koç
#11 Haziran 2013 Gezi Parkı'nın akılda kalan şarkıları
#7  Haziran 2013 Gezi Parkı'nın farklı dünyası
#4  Haziran 2013 Güneşi beklerkenYAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X