Gündem Haberleri

  Peker ile Evcil'e kışla yolu

  Hürriyet Haber
  05.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanlığı, kabadayı Sedat Peker'in ‘‘antisosyal kişilik bozukluğu’’ teşhisi ile aldığı çürük raporunun cezaevinden çıktıktan sonra yeniden inceleneceğini ve rapordaki teşhis doğru bulunmazsa Peker'in askere alınacağını açıkladı. Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, Peker ve Alaattin Çakıcı'nın telefon konuşmalarında adı geçen işadamı Erol Evcil'in askerlik durumlarıyla ilgili şu bilgiler verildi:

  1970 doğumlu olan Peker'in 12 Ocak 1994'te yapılan muayenesinde ‘‘Antisosyal kişilik bozukluğu’’ tanısı konulduğu için askere alınması bir yıl ertelendi.

  27 Şubat 1995'te yine askeri hastanede ‘‘İleri derecede antisosyal kişilik bozukluğu (Kronik ve devamlı nitelik kazanmış)’’ raporu verilmesi üzerine, Peker hakkında ‘‘Askerliğe elverişli değildir’’ kararı alındı. Ancak Hürriyet Gazetesi'nde çıkan haber ihbar kabul edildi ve Peker'in cezaevinden tahliyesinden sonra kontrol muayenesine tabi tutulması için gerekli işlemler başlatıldı. Açıklamada, işadamı Evcil'in askerlik durumu ise şöyle özetlendi:

  1994 yılında askerliğe elverişli olup olmadığının belirlenmesi için askeri hastaneye sevk edildi ve ‘‘Spastik bronşit’’ tanısı konularak askere sevki bir yıl ertelendi.

  Ancak rapora esas teşkil eden Özel Vatan Hastanesi'nde yattığına ve ameliyat olduğuna dair belgelerin sahte olduğu belirlendi ve hakkında 24 Ocak 1996 tarihinde gıyaben tutuklama kararı verildi.

  Gıyabi tutuklu iken yurtdışına kaçtı. Yurda dönüşünde 19 Şubat 1997 tarihinde tutuklanarak cezaevine konuldu.Cezaevindeyken yaptırılan muayenesinde, ‘‘Suç tarihinde ve halen askerliğe elverişlidir’’ kararı alındı. Evcil'in askere alınması için gerekli işlemlere başlandı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı