« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pehlivanların Almanya çıkartması

Edirneli pehlivanlar, Almanya'nın Kassel şehrinde bu yıl 26 Ağustos'ta gerçekleştirilecek gösteri amaçlı yağlı güreşlere iddialı şekilde hazırlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, yağlı güreşlerin dünya çapında değer gördüğünü söyledi.

Edirneli pehlivanların yıl içerisinde yurt dışından yağlı güreş gösterileri için davetler aldığını belirten Sedefçi, “Almanya'dan 'Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri' için gösteri amacıyla teklif aldık. Kassel şehrindeki iş adamlarımız oradaki güreş federasyonu yetkilileriyle işbirliği içerisinde 26 Ağustos'ta gerçekleşecek bir turnuva düzenledi. Edirne bölgesinin 8 pehlivanı turnuvaya gidecek. Bununla beraber davul zurna ekibi ve cazgırımız da orada, Türk yağlı güreşinin gelenekselliğini ve güzelliğini Almanlar'a yaşatacak. Gösteri turnuvasında, Alman minder güreşçileri Edirneli pehlivanların karşısına kispet giyecek, yağlanarak güreşe çıkacak” diye konuştu.

Sedefçi, yurt dışında yapılan yağlı güreş gösterileriyle, başta Selimiye Camisi olmak üzere Edirne'nin tarihi ve kültürel özelliklerini de tanıttıklarını belirtti.

“Göğsümüzü gere gere Türk Güreşini tanıtacağız”

Edirne Belediyesi Güreş Antrenörü Talat Çelik de, yaklaşık bir aydır Almanya'daki gösteri güreşlerine hazırlandıklarını söyledi.

Edirneli pehlivanların hem minder hem de yağlı güreş dalında antrenman yaptığını anlatan Çelik, “Çalışan pehlivanın sırtı ne minderde, ne de yağlı güreşlerde yere gelir. Edirneli pehlivanlar Almanya gösteri güreşleri için yoğun bir hazırlık dönemi geçirdi. Almanya'da göğsümüzü gere gere Türk güreşini tanıtacağız” dedi.

Edirne Belediyesi güreşçisi Asil Çelik de, 651. Tarihi Yağlı Kırkpınar Güreşleri'nde küçük orta küçük boyda üçüncü olduğunu belirtti.

Almanya'daki gösteri güreşlerine 'Tarihi Yağlı Kırkpınar Güreşleri' ruhuyla hazırlandıklarını ifade eden Çelik, “Köklü Türk tarihini dünyaya anlatıyoruz. Edirne ve ülkemizin tanıtımı için ciddiyetle bir sporcuya yakışır şekilde çalışıyoruz. Gösteri amaçlıda olsa güreşimize özen gösteriyoruz. Ayrıca, önümüzdeki yıl yağlı güreşlerde Edirneli pehlivanların ön sıralarda yer alması için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz