« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pehlivanlar sumoculara karşı

Ak Parti Edirne Milletvekili ve Kırkpınar’ın eski ağası Ali Ayağ, 644. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne Japon sumo güreşçilerinin de katılacağını açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Er Meydanı, Japon sumo güreşçilerini de ağırlayacak. Ak Parti Edirne Milletvekili ve Kırkpınar’ın eski ağası Ali Ayağ, bu yıl haziran ayında 644’üncüsü düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne, Japon sumo güreşçilerinin de katılacağını söyledi. Ayağ, yaptığı yazılı açıklamada, Japonya’dan turist getiren bir firmanın çalışmalarıyla sumo güreşçilerinin Edirne’ye gelmesinin sağlanacağını belirtti.

Eurosport yayınlayacak

Japonların Türk kültürünü yakından izlediğini ve ulusal televizyonlarında hazırlanan yağlı güreşlerle ilgili bir program sonrasında böyle bir organizasyona katılmayı istediklerini anlatan Ayağ, ‘Yağlı güreşlerin dünyaya tanıtılması amacıyla, yapılan teklifi olumlu bulduk. Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu çalışma sayesinde uluslararası Eurosport televizyon kanalı dahil birçok uluslararası televizyon kanalında yer alabilme şansını bulacak’ dedi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin de konuyla yakından ilgilendiğini belirten Ayağ, şunları kaydetti: ‘Belediye başkanımız, sumo güreşçilerinin Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması talebini memnuniyetle karşılamıştır. Daha önce de Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerinden misafir güreşçiler katılmıştı.’

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler