Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pehlivanlar Paris'te tiyatrocu olacak

  Hürriyet Haber
  05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en tanınmış 10 pehlivanı Kırkpınar efsanesini konu alan bir tiyatro oyununda rol alarak, Paris'te sahneye çıkacak.

  Bu ilginç fikir, dedesi Osmanlı döneminde Fransa'ya giden bir Türk olan ve her yıl Türkiye'ye gelerek Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izleyen Pierre Guerchon adlı Fransız tekstilciden çıktı. Guerchon, Kırkpınar efsanesini sahnelemek istedi, oyunun gerçekçi olması için de pehlivanlara rol vermeyi istedi. Bu amaçla Türkiye'nin ünlü 10 pehlivanı ile temasa geçti. Olumlu cevap alınca güreşçiliği tanınan Padişah Abdülaziz'in de ziyaret ettiği Paris'teki bir salonu kiraladı.

  ABD'de de sahneleyecekler

  Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra 10 pehlivan, rollerini ezberlemek için Antalya Sealife Hotel'e yerleşti. Şimdi günlerini rollerini ezberleyerek geçiren güreşçiler, kıyafetli provalarla da sahneye ısınmaya çalışıyorlar. Pehlivanları en çok düşündüren ise Fransızca konuşma metninin ezberlenmesi. Fransız işadamı Pierre Guerchon, Paris'ten sonra tüm Avrupa ve ABD'de sahnelemeyi düşündükleri tiyatro oyununun büyük ilgi göreceğini söyledi.

  Oyun Ekim ayında başlıyor

  Ekim ayında Paris'te Fransızca sahnelenecek oyunda Kırkpınar efsanesinin doğuşu anlatılıyor. Orhangazi'nin oğlu Süleyman Paşa, bir yolculuğa çıkar. Bir molada, Ali ve Selim isimli iki kardeş güreşe tutuşur. Güreş 2 gün, 2 gece sürer, kimse galip gelemez. Güçleri o kadar tükenir ki, sonunda her ikisi de çayırda can verir. Bir süre sonra öldükleri yerde su pınarları çıkmaya başlar. O günden beri de her yıl en ünlü pehlivanlar buraya gelirler ve güreş düzenlerler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı