GeriDiğer "Pehlivanlar diyarı" yeni şampiyonlar çıkarmak istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Pehlivanlar diyarı" yeni şampiyonlar çıkarmak istiyor

"Pehlivanlar diyarı" yeni şampiyonlar çıkarmak istiyor
refid:26199621 ilişkili resim dosyası

Taha Akgül'ün altın ve Servet Coşkun'un ise gümüş madalya kazandığı Avrupa Güreş Şampiyonası ile gündeme gelen "Pehlivanlar diyarı" Sivas'ta, yeni şampiyonlar çıkarmak için çalışmalar yürütülüyor.

Ahmet Ayık, Sebahattin Öztürk ve Hamza Yerlikaya gibi birçok şampiyon güreşçinin memleketi Sivas'ta, Ahmet Ayık Sporcu Eğitim Merkezi'nde dünya, Avrupa, olimpiyat şampiyonluğuna aday yeni pehlivanlar yetiştiriliyor.

Merkezde barınma ve diğer tüm ihtiyaçları karşılanan 35 sporcu, eğitimleri dışında kalan zamanlarda güreş antrenmanlarına katılıyor. Büyük başarılara ulaşabilmek için ter döken 35 sporcu, antrenörler Yusuf Keskin, Okan Solak, Dursun Gözel, Bünyamin Dağlar ve Rüştü Atalay nezaretinde pazar günleri hariç günde 2 saat antrenman yaparak şampiyonalara hazırlanıyor.

"Sivas, şampiyonlar ve pehlivanlar diyarı"

Sivas Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, yaptığı açıklamada, Ahmet Ayık Sporcu Eğitim Merkezi'nin 1995 yılından beri faaliyette olduğunu söyledi.

Merkezde eğitim alan sporculardan 41'inin uluslararası turnuvalarda derece aldığını ifade eden Kılıç, son olarak 1-6 Nisan'da Finlandiya'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanarak üst üste üçüncü kez Avrupa şampiyonu olan milli güreşçi Taha Akgül ile serbestte 65 kiloda gümüş madalya kazanan Servet Coşkun'un da merkezde eğitim aldığını belirtti.

Kılıç, Sivaslı güreşçilerin başarılarıyla gurur duyduklarını dile getirerek, "İnşallah, birçok gencimiz onların izinden gidecek" dedi.

Sivas'ta başarılı güreşçiler yetiştirildiğine dikkati çeken Kılıç, "Sivas, şampiyonlar ve pehlivanlar diyarı. En kötü olduğumuz dönemde bile milli takımda iki Sivaslı mutlaka oluyor. Yeni bir jenerasyon yakaladık. Gençlerimize ve hocalarına güveniyoruz. Ağabeylerinin başarılı olması da onların motivasyonunu artırıyor" diye konuştu.

"Sivas'ın havasından mı suyundan mı bilmiyorum, çok sayıda olimpiyat ve dünya şampiyonu çıkarmış bir ilimiz var" diyen Kılıç, şunları kaydetti:

"Son 10 Avrupa şampiyonluğunun 6'sını Sivaslı sporcular elde etti. Ahmet Ayık, Hamza Yerlikaya, Sebahattin Öztürk gibi uluslararası arenada Türkiye'yi temsil etmiş çok sayıda başarılı sporcu var. Buradan çok sayıda sporcu çıkıyor. Bundan sonra da çıkacak. Yepyeni bir grup geliyor. Şu anda Türkiye liglerinde güreşen çok sayıda Sivaslı güreşçimiz var. Sivas'ta yetişmiş ama değişik kulüplerde mücadele eden çok sayıda sporcumuz bulunuyor."

Merkezde 14 yıldır antrenörlük yapan Yusuf Keskin ise günde 2 saat antrenman yaptıklarını söyledi. İyi antrenmanla başarının elde edildiğine dikkati çeken Keskin, "Müsabaka olmadığı zaman antrenman vardır. Bazı günler çift antrenman yapıyoruz. Performansı artırmazsanız başarılı olamazsınız" dedi.

Merkezde 6 yıl eğitim alan Taha Akgül ve Servet Coşkun'un da antrenörlüklerini yaptığını anlatan Keskin, merkezde yetişen çok sayıda güreşçiden de madalya beklediklerini söyledi.

Keskin, merkezden yeni şampiyonların çıkacağına inandığını dile getirerek, Taha Akgül'den dünya ve olimpiyat şampiyonlukları beklediğini sözlerine ekledi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle