"Pegida halkın korkularından istifade ediyor"

BERLİN (CİHAN)
19.12.2014 - 09:28 | Son Güncelleme: 19.12.2014 - 09:31

Bild gazetesinin yaptırdığı bir araştırmada Vatansever Avrupalılar Batının İslamlaşmasına Karşı (Pegida) adlı grubun halkın İslam’la ilgili korkularını istismar ettiğini ortaya çıkardı.

Araştırmanın sonucuna göre halkın yüzde 58’i ‘Almanya’da giderek artan İslam etkisinden korkuyorum‘ ifadesini doğru bulmuş. Araştırmaya tabi tutulanların yüzde 45,7’si ise aynı korkuları ’yabancı kökenliler‘ açısından taşıdığını doğrulamış. Halkın yüzde 28’i ise bu iki konuda da herhangi bir korkunun olmadığını söylemiş.

Der Spiegel’de yer alan bir habere göre oranların çok yüksek çıkmasında sorunun sorulma şekli de rol oynuyor. Buna göre soru bir tespit gibi soruluyor ve belli bir sonuca ulaşma amacı taşıyor. Der Spiegel’e göre aynı sorun ‘İslam Almanya için bir tehlike değil’ ifadesinde de kendisini gösteriyor. Bu ifadeyi 2017 kişinin yüzde 56’sı doğru bulmuyor, yüzde 26’sı ise paylaşıyor. Uzmanlara göre bu soru olumlu bir cümle ile sorulmuş olsaydı tamamen farklı bir sonuç elde edilebilirdi.

BAŞPİSKOPOSTAN PEGİDAYA SERT TEPKİ

Bu arada Bamberg Başpiskoposu Ludwig Schick, İslam karşıtı grup Pegida’nın protestolarını sert dille eleştirdi. Schick, bu gibi protestoların yardımcı olmadığı gibi durumu da daha da içinden çıkılmaz hale getirdiğini dile getirdi. Berlin’de konuşan Alman Katolik Piskoposlar Konferansı Sorumlusu Schick, bu gibi protestolar yüzünden gerçekçi olmayan korkuların yaygınlaştığı uyarısında bulundu. Başpiskopos, “Bunlar Hıristiyanlığa yakışmıyor, çünkü insanlığa yakışmıyor” şeklinde konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı