PEGIDA Almanya'yı bölüyor

Hürriyet Haber
05.01.2015 - 09:23 | Son Güncelleme:

Yabancı ve İslam karşıtı Pegida gösterileri Almanya’ya yayılıyor. Almanya’nın birçok kentinde bugün aksam gösteriler var. Dresden’deki Pegida gösterisi başkent Berlin’e taşınıyor. Halkın üçte biri Pegida’yı haklı buluyor.

DRESDEN’de Ekim ayında 300 kisiyle başlayan ve son gösteride 17 bin 500 kişiye ulaşan Pegida hareketi, Almanya’yı bölüyor. Bugün Almanya’nın birçok kentinde Pegida ve karşı gösteriler var. Dresden’deki Pegida gösterisi başkent Berlin’e taşınıyor. Berlin bugün aksam ilk kez Pegida ve iki ayrı karşı gösteriye sahne olacak. Karl Schmitt adlı eski bir aktif CDU’lu, Berlin’in sembolü ayıdan hareketle ‘baergida’ adı altında gösteri düzenliyor. Schmitt, Pegida hareketinin kurucularından Lutz Bachmann gibi sicili temiz biri değil. Berlin polisi, hakkında adam yaralama ve zor kullanmaktan soruşturma yürütüyor.

KARŞI GÖSTERİLER

Baergida gösterisine karşı yine bugün akşam Berlin’de iki ayrı yerde gösteri var. Berlin Türk Cemaati (TGB) yabancı ve İslam düşmanı Pegida hareketine karşı tarihi BrandePEGIDA Almanyayı bölüyornburg Kapısı önünde gösteri yapacak. Saat 18.00’de başlayacak gösteriye 10 bin kişinin katılması bekleniyor. Ayrıca içinde Alman ve Türk sol grupların da olduğu diğer bir karşı gösteri ise Saat 17.00’de Alexanderplatz yakınlarında, Stralauer caddesinde başlayacak. Pegidacıların Dresden, Köln ve Berlin’de yapacakları gösterilere ne kadar kişinin katılacağı ve Başbakan Merkel’in yılbaşı mesajında “Bunların peşine takılmayın” çağrısı tutacak mı, en büyük merak konusu.

Almanya’da Stern dergisinin yaptırdığı kamuoyu araştırması ise korkutuyor. Araştırma sonucuna göre halkın üçte biri Pegida’yı destekliyor. Halkın yüzde 29’u İslam’ın Almanya’da yaşam üzerinde büyük etkisi olduğu görüşünde ve Pegida gösterilerini haklı buluyor. Bu oran Euro karşıtı AfD seçmenleri arasında yüzde 71. Halkın yüzde 13’ü Almanya’nın İslamlaşmasına karşı yapılan Pegida gösterilerine gerekirse katılmayı düşünüyor. Halkın yüzde 67’si ise Almanya’nın İslamlaşma tehlikesini abartılı buluyor. Bu araştırma sonucu Pegida hareketinin Almanya’yı iki kampa böleceğini gösteriyor.

HAMBURG DRESDEN STUTTGART

Dresden’de Pegida yine pazartesi yürüyüşünü devam ettirecek. Son yürüyüşten sonra 15 yaşındaki bir göçmen kökenli genç kıza Pegida taraftarlarının sokak ortasında bıçakla saldırdıkları ve halkın saldırganları alkışladığı iddiaları ortalığı karıştırdı. Genç kızın suç duyurusunu polisin önce kayda almak istemediği üzerine Saksonya Eyaleti Meclisi harekete geçti. Muhalefet olayın bir an önce aydınlığa kavuşturulmasını talep etti. Dresden polisi olayla ilgili soruşturma başlattı. Bugün akşam ayrıca Hamburg ve Stuttgart’ta da Pegida karşıtı gösteriler var.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı