Ege Haberleri

  Pedasa’da festival ateşi

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  01.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Bodrum Pedasa Kültür ve Sanat Festivali, Konacık’taki 375 metre rakımlı yayladaki 3 bin 500 yıllık antik kentin harabelerinde törenle başladı.

  3. 18 ilden gelen 350 izci festival ateşini yakarken kazı başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, “Heredot’un Aynasından Pedasa” konulu bir konuşma yaparak, 4 yıldır devam eden kazı ve kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Ardından İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, “Anadolu’dan Esintiler” adlı programı sundu.

  Vazgeçilmez olacak

  KONKAD Başkanı Dilek Nergiz de Bodrum’da denizi olmayan tek beldenin Konacık olduğunu belirtti, “Ama Ege’nin tarihindeki en önemli altı kentten biri de Konacık yaylasında. Pedasa antik kenti. Festivaller sayesinde antik kenti tanıtım ve kazı çalışmalarını büyük bir hızla sürdürerek Konacık’ın kültür turizminin vazgeçilmez ören yerlerinden birisi olmasını sağlayacağız” dedi.

  Daha kolay pazarlama

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı da, Bodrum’un sezon öncesinde 13 uluslararası fuarda tanıtıldığını ve tanıtım için bakanlığın ciddi destek verdiğini belirtti. Taşbaşı, “Bodrum’un tanıtımında artık kum, güneş deniz üçlemesinden uzaklaşıyoruz. Bodrum’u tarihi, kültürü ve benzeri festivallerle uluslararası turizm fuarlarında tanıtarak pazarlamak çok daha karlı olacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı