« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Pedallar şehitler için dönüyor

İstanbul'da 25 Aralık Cumartesi günü başlayan “2. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu”na katılan sporcular, Ardahan'a ulaştı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İstanbul Gençlik ve Spor Kulübünün organize ettiği tura katılan 10 sporcu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Suat Ekinci tarafından Ardahan il sınırında karşılandı.

Geceyi Ardahan Öğretmenevi'nde geçiren sporcuların Kars'a uğurlanması için Milli Egemenlik Parkı'ndaki Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi.

İstanbul Bisiklet İl Temsilcisi Tuna Akyüz, törende yaptığı konuşmada, bisiklet turunun Sarıkamış Harekatı'nda Allahuekber Dağı'nda donarak şehit düşen 90 bin kahraman askerin anısına düzenlendiğini söyledi.

Bir kavanoza doldurulan Ardahan toprağı ile kentten Kars'a çok iyi duygularla ayrıldıklarını ifade eden Akyüz, “96 sene önce canlarını, ailelerini düşünmeden bir Rus komutana teslim olmadan, ebediyete intikal etmeyi görev addetmiş bir ceddin torunları olarak biz de onlara minnet duygularımızı ifade etmek için yola çıktık” diye konuştu.
Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de bisiklet turunun geçen yıl da düzenlendiğini ifade ederek, şehitler anısına gerçekleştirilen programın manevi bir önem taşıdığını dile getirdi.

Daha sonra Tekmen'in start vermesiyle birlikte sporcular, 12 günlük turu tamamlamak üzere Kars'a doğru pedal çevirdiler.


Bunları da Beğenebilirsiniz